Dożynki 2017 w Wojcieszynie - największe w roku święto rolników - 05.09.2017 r.

 -

  W dniu 02 września 2017r. Starosta Goleniowski Tomasz Kulinicz uczestniczył na zaproszenie Ks. Proboszcza Grzegorza Legutko w Dożynkach Gminnych będących Świętem Rolników, które odbyły się w Wojcieszynie. Na tegorocznym ludowym święcie dożynkowym nie zabrakło organizatorów, w tym  Sołtys Sołectwa Wojcieszyn - Andżelika Saja, Rada Sołecka Wojcieszyn i przedstawiciele Gminy Nowogard. W imieniu gospodarzy prowadzący uroczystość dożynkową przywitał wszystkich gości, delegacje wsi, radnych, dyrektorów placówek oświatowych, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, przedstawicieli duchowieństwa, urzędów i instytucji, służb mundurowych, sponsorów i wystawców oraz mieszkańców.
  Zgodnie z tradycją tegoroczne Święto Plonów rozpoczęto od Mszy Świętej Dziękczynnej za Rolników, którą odprawił  Ks. Proboszcz Grzegorz Legutko. Po mszy, poświęceniu darów i symboli dożynkowych, nastąpiła część obrzędowa. Jak obyczaj każe, Starostowie Dożynek wręczyli bochen chleba na ręce organizatorów, aby sprawiedliwie podzielony, wystarczył dla wszystkich. Kolejnym punktem części oficjalnej było ośpiewanie wieńców przez grupy wieńcowe i zespoły folklorystyczne, a także rozstrzygnięcie konkursów w tym chyba ten najważniejszy na “Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Wieńce przygotowały sołectwa: Maszkowo, Strzelewo, Żabowo, Ostrzyca, Świerczewo, Dąbrowa, Lestkowo, Konarzewo, Wojcieszyn, Błotno, Sikorki, Orzesze, Jarchlino, Łęgno, Grabin oraz Rada Osiedla Bema.
  Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zaproszeni goście, organizatorzy, mieszkańcy gminy i okolic chętnie i tłumnie korzystali z przygotowanych atrakcji i bogatego programu artystycznego. Dla najmłodszych przygotowane zostały niespodzianki w postaci różnorodnych zabaw i konkursów, dmuchanych zjeżdżalni, trampolin.
  Pomimo różnorodnie występujących warunków pogodowych frekwencja była duża, a  Gminne Dożynki 2017 w Wojcieszynie można uznać za udane.