wersja dla słabowidzących

NADZÓR BUDOWLANNY POZOSTAJE W POWIATACH! - 01.01.1970 r.


To duży sukces środowisk samorządowych, które broniły się przed centralizacją administracji nadzoru budowlanego i ograniczeniem dostępności do niej dla mieszkańców i inwestorów.
Ale bynajmniej sukces ten nie przyszedł łatwo. Przypominamy,
że najpierw Senat przyjął poprawki do ustawy Prawo budowlane, które likwidowały instytucję powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, tworząc 100 okręgowych, rządowych  inspektoratów nadzoru budowlanego. Poprawki te trafiły więc do Sejmu, gdzie do ich odrzucenia potrzeba było bezwzględnej większości głosów co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W ubiegłym tygodniu, najpierw apel o nie wyłączanie inspekcji nadzoru budowlanego ze struktury powiatowych służb, inspekcji i straży wystosował Zarząd Związku Powiatów Polskich, a następnie przedstawicielom ZPP udało się przekonać  posłów sejmowej Komisji Infrastruktury do odrzucenia senackich poprawek. Opinie członków tej Komisji były tej sprawie krańcowo różne, czego odzwierciedleniem jest wynik głosowania. Za odrzuceniem senackich poprawek glosowało 11 posłów (głownie partii opozycyjnych), a przeciw było 8!
Została więc pokonana kolejna przeszkoda, choć przed nami był najtrudniejszy etap – głosowanie na forum całego Sejmu, które odbyło się 10 maja br. o godzinie 23.50. Dzięki wsparciu m.in. byłych samorządowców (z różnych opcji politycznych) Sejm odrzucił poprawki Senatu. Marszałek Sejmu mógł wiec wygłosić sakramentalne sformułowanie: „Głosowało 392 posłów. Większość bezwzględna wynosi 197. Za poprawką głosowało 223 posłów, przeciw– 169, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki Senatu bezwzględną większością głosów”.
Głosowanie to zamyka więc batalię o utrzymanie powiatowej inspekcji budowlanej, choć rzecz jasna nie kończy dyskusji o potrzebie jej reformowania, a przede wszyskim wzmocnienia śrdokami finansowymi
z budżetu państwa.