Zespół Ludowy „Stepniczanie” współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” wykształcili nowe, już pomorskie stroje, a przede wszystkim stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty słów, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim.
Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z Centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju, a także ekspresja, spontaniczność prezentacji.
Ten swoisty muzyczny konglomerat, na który składają się tradycja przeniesiona z różnych regionów Polski, skąd pochodzą „Stepniczanie” i nowe elementy, które rozwinęły się na Pomorzu Zachodnim, znalazł wyraz w barwnych inspirujących innych wykonawców pieśniach prezentowanych przez „Stepniczan”, a także zainspirował wielu badaczy.
Zespół aktywnie bierze udział w imprezach organizowanych na terenie gminy i województwa, przygotowując nowe repertuary, dlatego też repertuar Zespołu jest bogaty.
Zespół „Stepniczanie” chętnie uczestniczy w różnego rodzaju przeglądach.
Co roku na zaproszenie Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich bierze udział w występach na Zamku w Szczecinie.
Co roku uczestniczy w Przeglądzie Wojewódzkim w Lipianach zdobywając nagrody bądź też wyróżnienia.
W sierpniu 2002 r. na zaproszenie Urzędu Miasta w Połczynie Zdroju Zespół „Stepniczanie” występował dla tamtejszych mieszkańców jak i przebywających w sanatoriach kuracjuszy.
Wielokrotnie Zespół występował na terenie Niemiec promując nie tylko gminę Stepnica, ale i powiat.
Niejednokrotnie gościł na antenie radia.
zdjęcie z z http://www.stepnica.pl/strony/menu/8.dhtml