Na stronach internetowych wojewodów ukazały się ogłoszenia dotyczące II edycji naboru wniosków na „schetynówki”. Aplikacje będą przyjmowane w dniach 1-30 września br. Tymczasem na akceptację Rady Ministrów czeka projekt nowelizacji uchwały ws. NPPDL.
Jak poinformowało MSWiA, projekt nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych 2008-2011” zostanie w najbliższym czasie skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Zmiany wejdą w życie z dniem podjęcia przez Radę Ministrów.
Na razie zmiany zaproponowane przez ministerstwo zostały rozpatrzone i przyjęte przez stały komitet Rady Ministrów.
Oprócz samej uchwały, ministerstwo zaktualizowało i doprecyzowało podstawowe dokumenty - opracowany został nowy wzór wniosku o dofinansowanie przebudowy, budowy, remontu drogi lokalnej. Przygotowano też nowe instrukcje wypełniania wniosku oraz jego oceny przez komisję wojewódzką. Wszystkie te dokumenty będą dostępne na stronie internetowej MSWiA.
Jak już informowaliśmy, najważniejszą zmianą zaproponowaną w uchwale o NPPDL jest nowy podział kwot alokacji między województwa. W tej i przyszłej edycji Programu, tylko połowa ogólnej sumy dotacji będzie podzielona po równo między wszystkie województwa.
Druga część kwoty będzie dzielona proporcjonalnie z uwzględnieniem powierzchni województw, liczby ludności oraz łącznej długości znajdujących się na ich obszarze dróg gminnych i powiatowych o twardej nawierzchni.
Nowelizacja wprowadza także zapis o równym podziale środków dotacji przeznaczonych na drogi gminne i drogi powiatowe, z dopuszczeniem możliwości zmiany proporcji podziału przez wojewodę. Ograniczono natomiast możliwości przesuwania przez wojewodów środków między transzą powiatową, a gminną z 15 do 5 proc.
Ponadto zmniejszono wagę punktową kryterium partnerstwa z 10 do 5 pkt oraz doprecyzowano kwestię źródła finansowania projektów składanych przez miasta na prawach powiatu. Według nowych zasad będą one składać wnioski w ramach puli powiatowej.
W pierwszej edycji Programu zdarzało się, że jednostki te składały wnioski zarówno do puli powiatowej, jak i gminnej oczekując przyznania środków na trzy projekty.