Spotkanie trwało trzy dni ( 7-10 sierpnia ). Byli mieszkańcy Goleniowa spotkali się w Mölln, a pierwszy raz w spotkaniu, udział wzięli pracownicy Urzędu Gminy w Goleniowie – Józef Kazaniecki i Ewa Aberbuch.
Mölln jest obecnie 16 tysięcznym, niezwykle urokliwym i zadbanym miastem. W 1958 r. podpisało z byłymi mieszkańcami Maszewa umowę o opiece nad nimi, a w 1965 r. rozszerzyło tę umowę na Goleniowian. W ramach umowy Mölln gwarantuje mieszkańcom Maszewa i Goleniowa opiekę dotyczącą pomocy w utrzymywaniu ich tradycji kulturalnych i społecznych oraz deklaruje się jako miejsce ich spotkań.
W okresie powojennym w spotkaniach uczestniczyło do tysiąca osób. W bieżącym roku przybyło do Mölln ponad 120 osób. Ludzie ci przybywają po to, aby spotkać się w celach towarzyskich, powspominać swe lata dziecięce i młodość. W czasie spotkania panowała bardzo miła i sympatyczna atmosfera. Nie zauważa się resentymentów czy wrogości wobec Polski. W przeszłości były takie, ale dotyczyły one zawsze małej grupy uczestników. Wiele z tych osób odwiedza Polskę i Goleniów, zabierając stąd miłe wspomnienia i słowa podziwu nad zmianami, jakie zaszły i zachodzą w naszym kraju. Wielu uczestników spotkania ma w Goleniowie i w okolicy znajomych i przyjaciół, przez których są zawsze miło witani i goszczeni. Są również osoby, które nigdy w okresie powojennym nie były w Goleniowie i nie chcą tu przyjechać. Traktują epizod życia związany z Goleniowem jako zamknięty i nie mający obecnie większego znaczenia.
Śladami Goleniowa w Mölln są: herb na jednym ze skrzyżowań miasta, ulica Goleniowska (Gollnower Str.) oraz pamiątkowy obelisk, pod którym co roku składane są kwiaty upamiętniające wszystkich jego mieszkańców. Bardzo interesujące jest muzeum (Heimatstube), w którym zbierane są pamiątki dotyczące miasta i jego przeszłości. Przewodniczący Związku Goleniowian Arno Weiß z zamiłowania jest historykiem, posiadającym ogromną wiedzę na temat Goleniowa, bardzo bogate zbiory prywatne oraz człowiekiem bardzo otwartym na współpracę z naszym miastem.
W tym samym czasie w Mölln przebywała również delegacja Maszewa, z panią burmistrz Jadwigą Ferensztajn na czele. Oba miasta współpracują ze sobą od 16 lat.
Kontynuacją spotkania w Mölln będzie wizyta kilkudziesięciu jego uczestników w Goleniowie 12 sierpnia 2009 r.
żródło: www.goleniow.pl