wersja dla słabowidzących

27 lat po. - 01.01.1970 r.

Stan Wojenny - historia bardzo bliska.

Co właściwie może się zmienić oprócz lliczby określającej kolejną, coraz "większą" rocznicę. Niby nic, a jednak. Prawda historyczna o tamtych wydarzeniach oraz o następstwach Stanu Wojennego trzeba odkrywać wciąż na nowo. Tak też się stało dziś  podczas konferencji naukowej, która odbyła się Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej. ( więcej na portalu Gazety Goleniowskiej )

http://www.gazetagoleniowska.com/indexdetail.php?oferta_id=5036

Przypomnijmy choćby minimum wiedzy o tamtych wydarzeniach, warto je przypominać, nie tylko w samą rocznicę, choć dzisiejszy dzień jest najwłaściwszy: w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły na terytorium całego kraju Stan Wojenny.

 

To jedna z najczarniejszych kart historii najnowszej naszego narodu. Dziś pokolenie młodych ludzi, urodzonych tuż przed lub po tej dacie, maj czasami niewielką wiedzę o wydarzeniach tamtego okresu. Warto przybliżyć sobie najnowszą historię kraju, który dziś, blisko trzydzieści lat  od tamtej nocy, jest członkiem UE i NATO. Pokolenie dzisiejszych 40-70 latków wtedy nawet w najśmielszych snach nie myślało, że to sie ziści, szczególnie gdy w niedzielę 13 grudnia 1981 roku zamiast "Teleranka" było przemówienie gen. Jaruzelskiego, a z ulic dobiegał odgłos silników wozów pancernych i czołgów. Pamiętajmy o ofiarach Stanu Wojennego, ponad 100 ofiarach śmiertelnych,ponad 3000 intrenowanych i ponad 10 000 więźniów Stanu Wojny, jaki objął cały nasz kraj. Wojny Polaków przeciwko Polakom.

zdjęcie z prywatnego archiwum Tomasza Plucińskiego z wystawy XX rocznica Stanu Wojennego.

www.chem.univ.gda.pl/~tomek/rocznica.htm )