wersja dla słabowidzących

50 mld euro dzięki przejściu UE na telewizję cyfrową. - 01.01.1970 r.

Korzyści gospodarcze w wysokości nawet 50 mld euro, a także ułatwienia w dostępie do treści audiowizualnych i szerokopasmowej telefonii komórkowej będzie możliwe dzięki przejściu państw członkowskich UE z telewizji analogowej na cyfrową – przewiduje Komisja Europejska.

W ocenie KE, Unia Europejska jest dobrze przygotowana do wykorzystania tej „dywidendy cyfrowej”, która – jak powiedziała komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding – pojawiła się w momencie, w którym KE planuje podłączenie wszystkich regionów Unii do szybkich łączy szerokopasmowych, zapewnienie wysokiej jakości działalność nadawczą i przedstawienie konsumentom większego wyboru usług bezprzewodowych.

Komisja zainicjowała w piątek konsultacje, które mają pomóc jak najlepiej wykorzystać zwalniane częstotliwości radiowe do świadczenia nowych usług. Mają one zakończyć się 4 września.

„W zależności od tego, jakie podejmiemy działania, wartość potencjalnych korzyści wynikających z dywidendy cyfrowej może wzrosnąć o wiele miliardów euro. Zanim przedstawimy nasze ostateczne propozycje, chcemy dowiedzieć się, co na temat tych działań sądzi społeczeństwo oraz nadawcy, operatorzy telefonii komórkowej i inne podmioty działające na rynku” – podkreśliła Reding.

Niemcy, Finlandia, Luksemburg, Szwecja, Holandia, część Belgii (Flandria), a także duże regiony Austrii już wyłączyły nadawanie w systemie analogowym (miesiąc temu na cyfrowe nadawanie sygnału telewizyjnego przeszły także Stany Zjednoczone), a pozostałe kraje UE mają to zrobić do 2012 r.

Pełne wykorzystanie możliwości uzyskanych dzięki przejściu na nadawanie cyfrowe jest jednym z priorytetów polityki UE w dziedzinie telekomunikacji, ponieważ zwolnione widmo radiowe będzie można wykorzystać w celu usprawnienia systemów telekomunikacyjnych i ułatwienia dostępu do treści audiowizualnych – zwraca uwagę KE w komunikacie.

Dodaje, że efektywne zagospodarowanie zwolnionych częstotliwości przyniesie również korzyści wynikające ze skali przedsięwzięcia oraz podniesie konkurencyjność UE dzięki zwiększeniu innowacyjności w dziedzinie sprzętu i usług bezprzewodowych oraz ułatwieniom w dostępie do szerokopasmowej telefonii komórkowej.

Zwolnione częstotliwości umożliwią transmisję danych na duże odległości, dzięki czemu decyzje podjęte w tej dziedzinie w jednym państwie członkowskim będą mieć wpływ na obszary oddalone nawet o kilkaset kilometrów. Urządzenia funkcjonujące w całej UE na tych samych częstotliwościach, może przynieść ogromne korzyści gospodarcze - taka sytuacja przyniesie bowiem producentom urządzeń oszczędności wynikające ze skali przedsięwzięcia oraz obniży ceny, to z kolei będzie stymulować popyt i zwiększy dostępność tych usług.

Jednak – zastrzega Komisja - bez koordynacji działań nie będzie można w pełni wykorzystać „tego cennego zasobu”, ponadto część usług może być niedostępna w niektórych częściach Unii lub w częściach niektórych państw.

Skuteczna koordynacja na szczeblu UE może – według szacunków KE - do roku 2015 zwiększyć wartość potencjalnych korzyści, jakie dla gospodarki niesie dywidenda cyfrowa, o dodatkowe 20-50 mld euro. Dalsza koordynacja na szczeblu UE po roku 2015 może przynieść kolejne 30 mld euro.

Państwa UE chcą więc jak najszybciej uzgodnić wspólne podejście, a Komisja proponuje przyjęcie unijnej mapy drogowej w postaci pakietu wspólnych, skoordynowanych działań. Rozważa również możliwość zharmonizowania pasma 800 MHz, które byłoby przeznaczone przede wszystkim dla usług nowej generacji w zakresie szerokopasmowej telefonii komórkowej. (bea)

Źródło: Euractiv