Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zawarł umowę na sporządzenie ekspertyzy dotyczącej wpływu światowego kryzysu ekonomicznego na sytuację społeczno-gospodarczą oraz jego konsekwencji dla zadań samorządu województwa.
Spośród czterech uczelni z województwa zachodniopomorskiego, wybrano ofertę Uniwersytetu Szczecińskiego. Zarząd podjął taką decyzję mając na uwadze skład zespołu specjalistów oraz najniższą cenę sporządzenia ekspertyzy (54 200 zł + VAT).
Zespołem autorskim kieruje rektor tej uczelni – prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, który w tej tematyce ma spore doświadczenie. W skład zespołu wchodzą również: dr Jacek Batóg, dr Magdalena Mojsiewicz, dr Barbara Batóg oraz dr Monika Rozkrut.
Ekspertyza zostanie sporządzona do 30 kwietnia 2009 r.
Sporządzenie ekspertyzy dla Województwa Zachodniopomorskiego ma na celu określenie poziomu zagrożenia oraz wskazanie kierunków działań wpływających na ograniczenie skutków zbliżającego się kryzysu ekonomicznego na poziomie regionalnym.
O konieczności sporządzenia takiej ekspertyzy zadecydowały nie tylko obawy związane z kryzysem, ale również informacja o upadłości Stoczni Szczecińskiej Nowa oraz rosnąca fala bezrobocia, która zdążyła dotrzeć do naszego województwa. Zmniejszenie aktywności gospodarczej oraz uszczuplenie dochodów mieszkańców, zmniejszy dochody jednostek samorządu terytorialnego, co może w konsekwencji wpłynąć na ograniczenie inwestycji w województwie. Skutki kryzysu gospodarczego będą rozpatrywane pod kątem naszego województwa, charakteryzującego się wysokim zatrudnieniem osób w usługach oraz w gospodarce morskiej.
Wnioski z przeprowadzonych badań będą przedstawione na V Forum Samorządowym pt. „Funkcjonowanie samorządu terytorialnego w warunkach kryzysu gospodarczego i finansowego”. Forum ma charakter ogólnopolskiej konferencji z udziałem wielu reprezentantów samorządów lokalnych, prezydentów miast wojewódzkich, sejmików województw oraz grona wybitnych naukowców z wielu ośrodków, mające na celu wymianę doświadczeń z zakresu samorządności.