Zaczęło się od obejrzenia filmu na lekcji religii na temat pomocy niesionej dla dzieci w Senegalu. Ktoś wzruszył się realnym ubóstwem dzieci w Afryce na co dzień. Ktoś inny uświadomił sobie realizm umierania dzieci z głodu w XXI wieku, jakby tuż obok nas. Na tej samej Ziemi. W wyniku dyskusji po filmie pojawiły się pomysły na temat możliwości niesienia realnej pomocy choćby jednemu z potrzebujących dzieci.
Marzenia?? Tak, marzyliśmy, aby w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie zrealizować program Adopcji Serca. Na początek jednak pragnęliśmy zrobić coś maleńkiego, coś na tu i teraz, bez zobowiązań, których dotrzymania nie byliśmy w stanie zagwarantować. Wymyśliliśmy zatem tytuł jednorazowej akcji, hasła reklamujące i treść ogłoszeń. Przygotowaliśmy słoiczki – skarbonki ze zdjęciami Afrykańskich dzieci. Na Dzień Liczby Pi przygotowaliśmy plakaty ze zdjęciami dzieci z Rwandy informujące o akcji „Grosz Życia dla Dzieci w Afryce”. Pomyśleliśmy, że jeśli 80 groszy ratuje komuś życie, to dlaczego by nie ucieszyć się każdym zebranym groszem. Otrzymując pyszne ciasto uczniowie i nauczyciele mieli możliwość wsparcia naszej akcji.
Rezultat?? Przeszedł nasze oczekiwania. Zebraliśmy tak dużą kwotę pieniędzy, że powoli marzenia zaczęły stawać się rzeczywistością. Pojawiła się myśl, że może jednak możemy pomóc jednemu dziecku zapewniając mu uczęszczanie do szkoły podstawowej. Opłacaliśmy składki przez trzy miesiące, aby wykazać się odpowiedzialnością.
Radość?? Wielka, kiedy nadszedł dzień otrzymania informacji o konkretnej osobie, oddanej nam pod opiekę. Ktoś powierzył naszej opiece małego chłopca. Nazywa się Christian Mumbere. Ma osiem lat. Mieszka w Demokratycznej Republice Konga. Christian mieszka z mamą w małym domku z blachy, gdzie łącznie mieszka pięć osób. W domku znajdują się dwa pokoje, półka, dwa krzesła, dwa łóżka bez materacy, kilka sprzętów kuchennych. Christian pomaga mamie w noszeniu wody.
Dzięki Adopcji Serca, my – czyli przede wszystkim uczniowie szkoły wraz z Panią Dyrektor, nauczycielami oraz pracownikami szkoły zostaliśmy rodzicami adopcyjnymi na odległość dla Christiana. Dzięki regularnym wpłatom 13 Euro miesięcznie Christian będzie mógł pójść do szkoły, otrzyma przybory, mundurek, żywność i leczenie.
Niewiele?? Bardzo wiele, bo bardzo konkretnie: dla ośmioletniego Christiana. Taki jest początek historii zaopiekowania się jednym małym człowiekiem.
Adopcja Serca to moralne zobowiązanie ofiarodawcy do niesienia pomocy konkretnemu dziecku. Pozyskiwane środki przekazywane są polskim misjonarzom pracującym w Afryce subsaharyjskiej, prowadzącym bezpośrednią dystrybucję pomocy. Każdy może zostać rodzicem adopcyjnym.
My już jesteśmy rodzicami ChristianaJ.
Adopcję Serca realizujemy za pośrednictwem Ruchu Maitri. Pełna nazwa Ruchu to: Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri”. Ruch jest federacją wspólnot osób świeckich działających przy parafiach Kościoła Katolickiego w kilku miastach w Polsce i w Czechach.
„Solidarność” według nauczania Jana Pawła II jest cnotą chrześcijańską ściśle związaną z miłością. Obejmuje wszystkich, poczynając od najbiedniejszych, gdyż świat cierpienia wzywa do solidarności i wspólnoty. Solidarność skłania do przemiany sposobu życia i dzielenia się opartego na zasadzie, że dobra stworzone przeznaczone są dla wszystkich. Ów duch solidarności oznacza również otwarcie się na dialog. „Jesteśmy przeto powołani do tego, aby podstawową solidarność rodziny ludzkiej uznać za zasadniczy warunek współżycia na tej ziemi” (Jan Paweł II, „Orędzie na XX Światowy Dzień Pokoju”; „Sollicitudo rei socialis”).
Słowo „maitri” – przyjaźń, zostało przyjęte jako sanskryckie określenie najbliższe znaczeniu miłości współczującej i nie stawiającej barier. Przyjęcie w nazwie ruchu słowa pochodzącego z języka tych ludzi, którym od samego początku uczestnicy ruchu pomagali, ma wskazywać na szacunek dla nich samych jak i dla ich dóbr duchowych i moralnych, społecznych i kulturalnych „odbijających promień Prawdy oświecającej wszystkich ludzi” (por. DRN 2).
Informacje na temat Ruchu zostały zaczerpnięte ze strony: http://www.maitri.pl/czym-jest-maitri-2/