Wejrzenia za nami, a ich zakończenie to rewelacyjny spektakl performers ARKA znanego, poznańskiego Teatru DNIA ÓSMEGO.
Po europeiskim i południowoamerykańskim tourne zakończonym sukcesami, "ARKA" zawitała w Maszewie. Po "Teczkach" zaprezentowanych dwa lata temu, Teatr Dnia Ósmego pokazał na dziedzińcu szkoły podstawowej w Maszewie "los wygnańców w poszukiwaniu nowego domu" . Mocne i wyraziste. Nie trzeba więcej słów, aktorzy też nie wypowiedzieli ani jednego. wystarczyła muzyka, scenografia, gra światła i przekaz.
"Arka" to spektakl plenerowy który miał premierę w 2000r. Jest ruchomym obrazem scenicznym legendarnego Teatru Ósmego Dnia , jednego z najważniejszych polskich zespołów teatralnych. Dla przypomnienia lub informacji: w latach 70-tych i 80-tych Teatr zaangażowany był w tworzenie przestrzeni wolności, walkę poprzez kulturę słowa i przekazu treści z zaborczą władzą komunistów. W polskiej kulturze i życiu społecznym, Teatr odgrywał i odgrywa znaczącą rolę. Powstał i związany był przez lata z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. W okresie stanu wojennego poddany był szczególnym represjom przez komunistyczne władze PRL. Jego działalność miała istotny wpływ na powstanie i rozwój ruchu społecznego "Solidarność". Swoje przeżycia z tamtego okresu aktorzy przedstawili w przytoczonych powyżej "Teczkach"
"Arka" pokazana dziś po 22.00 w Maszewie, przypomina nam wszystkim, że choć Świat niby jest wolny, to nadal żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów i migrantów, którzy przemierzając kontynenty, żyją wspomnieniami, ale i nadzieją na znalezienie prawdziwego czy choćby urojonego, nowego domu.
Symbolem tego niby bezpiecznego miejsca, jest "grający" w spektaklu, wielki uskrzydlony statek - wielopoziomowa, ruchoma platforma-scena. A całość odzwierciedla kolejną wersję biblijnej Arki Noego.
Scenariusz i reżyseria: zespół Teatru Ósmego Dnia
Scenografia: Jacek Chmaj
Muzyka: Arnold Dąbrowski
Kostiumy: zespół przy współpracy Izy Rudzkiej
Aktorzy: Ewa Wójciak, Halina Chmielarz, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Tomasz Jarosz, Marcin Kęszycki, Andrzej Majos, Miłosz Michalak, Przemysław Mosiężny, Tomasz Michniewicz, Jacek Nowaczyk, Janusz Stolarski.
Warto było (nie ierwszy i mam nadzieję, nie ostatni raz) wybrać się do Maszewa.
J. Łapaj (niedziela/poniedziałek) 23.59-0.15.