wersja dla słabowidzących

Biuro Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli informuje. - 01.01.1970 r.

Adresy w domenie „.eu” będą mogły zawierać polskie znaki.

Wkrótce w adresach internetowych zakładanych w domenie „.eu” będzie można stosować polskie znaki a osoby posługujące się językami bułgarskim i greckim będą mogły zakładać strony internetowe z rozszerzeniem .eu w swych własnych językach. Komisja Europejska przyjęła nowe zasady umożliwiające internautom i przedsiębiorstwom rejestrację nazw domen .eu przy użyciu liter wszystkich 23 języków urzędowych UE.

Oznacza to, iż jeszcze w tym roku domena .eu będzie dostępna w alfabetach używanych przez Bułgarów, Greków i Cypryjczyków oraz ze specjalnymi znakami używanymi w innych językach. Do tej pory Polacy nie mogli używać w adresach internetowych polskich znaków diakrytycznych jak np. „ą”, „ę” czy „ó”. Jak wynika z opublikowanego w piątek sprawozdania komisji na temat rozwoju europejskiej domeny najwyższego poziomu, liczba nazw zarejestrowanych w domenie .eu (obecnie około 3 milionów) wzrosła o 11 proc. zarówno w roku 2007, jak i w 2008.

Komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding stwierdziła, że w ciągu trzech lat od uruchomienia domena .eu stała się cenną opcją dla coraz większej liczby przedsiębiorstw i obywateli, którzy chcą wybrać europejską tożsamość w Internecie . „Wybranie domeny .eu to dla europejskich przedsiębiorstw prosty sposób, by pokazać, iż mają siedzibę w jednym z 27 krajów UE i podlegają wysokim standardom prawodawstwa UE, zwłaszcza w zakresie ochrony danych, praw konsumentów oraz rozporządzeń UE dotyczących rynków finansowych”, powiedziała Reding. „ Jest więc rzeczą naturalną, że nazwy domen wybierane przez Europejczyków mogą być tak zróżnicowane jak sama Europa. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy, iż domena .eu powinna być dostępna we wszystkich alfabetach używanych w państwach członkowskich i dopuszczać wszystkie litery stosowane w 23 językach urzędowych Unii Europejskiej”, wyjaśniła komisarz.

Dotąd nazwy zarejestrowane w domenie najwyższego poziomu .eu mogły zawierać jedynie litery od „a” do „z”, cyfry od „0” do „9” i „-”. W przyszłości w domenie .eu można będzie rejestrować nazwy zawierające litery takie jak „à”, „ą”, „ä”, „ψ” lub „д”. Przedsiębiorstwa i obywatele UE będą mogli rejestrować nazwy domen w alfabetach innych niż łaciński, co jest niezwykle ważne dla języków takich jak grecki i bułgarski. Bułgaria ma obecnie jedną z najniższych liczb zarejestrowanych domen .eu, mianowicie 9 578.

Komisja oczekuje, iż nowe zasady przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności europejskiej nazwy domeny najwyższego poziomu. By móc zarejestrować się w domenie .eu, użytkownicy Internetu muszą mieć siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich.

Nowe liczby opublikowane w piątek przez Komisję Europejską świadczą o tym, iż trzy lata po jej uruchomieniu popularność domeny .eu nadal rośnie. Liczba nazw zarejestrowanych w domenie .eu wzrosła o 11 proc. zarówno w roku 2007, jak i w 2008. Przyczynił się do tego spadek kosztu rejestracji z 10 euro do 5 euro w 2007 r. a następnie do 4 euro w 2008 r. Domena .eu rozwija się szczególnie szybko w Europie Wschodniej; w Polsce od 2006 do 2008 r. liczba domen wzrosła o 149 proc., a na Litwie o 142 proc.

Domena .eu stała się czwartą pod względem popularności krajową domeną najwyższego poziomu w Europie, ustępując jedynie domenom .de (Niemcy), .uk (Wielka Brytania) i .nl (Holandia). Obecnie jest dziewiątą pod względem popularności domeną na świecie. Po raz pierwszy również oficjalna strona internetowa szwedzkiej prezydencji UE znajduje się w domenie „.eu”: www.se2009.eu .

Od czasu otwarcia domeny .eu dla wszystkich mieszkańców UE i organizacji mających siedzibę w UE w kwietniu 2006 r. zyskała ona dużą popularność. Podczas pierwszego roku istnienia domeny zarejestrowano w niej 2,5 mln nazw domen, a w 2007 r. dodano następne 300 tys. Zarządzanie domeną .eu powierzono EURid , niezależnej organizacji non profit.  (tmw)

Źródło: Euarctiv