wersja dla słabowidzących

Centrum Obsługi Inwestora. - 01.01.1970 r.

Informacje z Wiednia.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Nieruchomości Real Vienna, stoisko Centrum Obsługi Inwestora było częścią kompleksu stoisk złożonego z polskich regionów, miast i specjalnych stref ekonomicznych.

Przez trzy dni, od 26 do 28 maja, w towarzystwie Lubuskiego, Śląskiego i Podkarpackiego, Pomorze Zachodnie prezentowało swoją ofertę potencjalnym inwestorom z całej Europy. Uzupełnieniem spotkań na stoiskach były aktywne działania polegające na podejmowaniu bezpośredniego kontaktu z inwestorami, firmami konsultingowymi i deweloperami obecnymi na targach. Pomimo widocznego kryzysu, przejawiającego się w znacznie niższym niż w roku uiegłym zainteresowaniem odwiedzających, udało się nawiązać cenne kontakty. Obok Centrum Obsługi Inwestora prezentowały się gminy naszego regionu: Gryfino, Koszalin i Wałcz. Ofertę Pomorza Zachodniego uzupełniała Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która na wspólnym stoisku z Województwem Lubuskim i lubuskim trójmiastem zachęcała do lokowania inwestycji z podstrefach na terenie Zachodniopomorskiego.

Pierwszego dnia na targach gościł Wicemarszałek Witold Jabłoński, który wziął udział w spotkaniu dotyczącym zmiany koncepcji wspólnego stoiska polskiego w przyszłych edycjach Real Vienna. Marszałek zaproponował realizację tzw. open space, polegającego na takim ustawieniu stoisk podmiotów polskich, które zapewni wspólną, profesjonalną przestrzeń przeznaczoną na spotkania z inwestorami. Tegoroczna formuła odrębnych stoisk w obrębie jednego kwartału, zaproponowana przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Wiedniu, wydaje się przestarzała i nieefektywna. Propozycja Marszałka spotkała się z uznaniem i akceptacją Marszałka Lubuskiego oraz przedstawicieli innych regionów i miast.

Polskim akcentem podczas targów był panel "Rynek nieruchomości w Polsce: bezpieczna przystań w niepewnych czasach?", w którym uczestniczyli przedstawiciele największych firm deweloperskich działających w Polsce. Słuchacze zapoznali się z argumentami uzasadniającymi tezę postawioną w tytule panelu. Najważniejszym wnioskiem wynikającm z dyskusji jest potwierdzenie, że aktualnie, na tle pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska jest zdecydowanie najbardziej stabilnym miejscem do inwestycji.


Info: Paweł Bartoszewski www.wzp.pl