8 marca 2013 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Goleniowie odbyła się lekcja otwarta pt. „Chłopska Szkoła Biznesu” z udziałem uczniów klasy drugiej kształcących się w zawodzie technik ekonomista. Nauczycielami prowadzącymi były: Agnieszka Hoffmann, Izabela Dudziec. Gra powstała w oparciu o projekt edukacyjny pod tym samym tytułem, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury we współpracy z Towarzystwem Miłośników Andrychowa w ramach programu „Muzeobranie”. „Chłopska Szkoła Biznesu” to gra ekonomiczna dla dużej grupy graczy (12–30 osób). Gra może być wykorzystana, jako symulacja podstawowych mechanizmów rynkowych w sposób angażujący nie tylko intelekt, ale i emocje graczy.
Inspiracją do stworzenia gry była niezwykła historia przedsiębiorczych chłopów z ośrodka andrychowskiego (województwo małopolskie), którzy w XVIII wieku stworzyli prężnie działający ośrodek tkacki i zorganizowali szeroki system dystrybucji płócien, obejmujący m.in. Hamburg, Amsterdam, Barcelonę i Moskwę. Uczestnicy gry wcielają się w role andrychowskich rzemieślników (piekarzy, tkaczy i kowali). Ich celem jest gromadzenie majątku poprzez prowadzenie wypraw handlowych do miast w całej Europie i sprzedawanie w nich płócien lnianych. Każdy rzemieślnik produkuje określone towary: piekarz – chleb, tkacz – lniane płótna, a kowal kuje bryki towarowe. Wymaga to od graczy nieustannych negocjacji i konkurowania, ale też tworzenia spółek i współpracy. Sukces gracza zależy, więc od umiejętności gospodarowania zasobami (pieniędzmi, towarami i czasem) oraz od współpracy z innymi uczestnikami gry.
Gra „Chłopska Szkoła Biznesu”, jako narzędzie edukacyjne służy kształtowaniu kluczowych kompetencji, z naciskiem na inicjatywność i przedsiębiorczość oraz kompetencje społeczne i obywatelskie.
Lekcja otwarta była wstępem do międzygminnego Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu, który odbędzie się 12 kwietnia 2013 roku.
Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Zawodowych w Goleniowie.