Najprawdopodobniej nieszczelność piecyka gazowego stała się przyczyną śmierci trzech osób w Nowogardzie. Zaczadzonych rodziców i brata znalazł wracający do domu syn i brat ofiar.
Mimo wielokrotnie ponawianej akcji Straży Pożarnej, przeprowadzanej wraz ze Starostwem i Gminami, przypadki pożarów kominowych lub zaczadzeń, są dość częstymi zdarzeniami także i na naszym terenie. Jednak śmierć trzech osób, to tragedia o największej jak dotąd skali.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje się właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Na podstawie § 30 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. (Dz. U. Nr 80 poz. 563), w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, jesteśmy zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych według poniższych normatywów:
* cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
* dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
* co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
* co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.