wersja dla słabowidzących

Dziś, 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. - 01.01.1970 r.

Okres od roku 1983 do 1992 nazwano  Dekadą Osób Niepełnosprawnych. Na jej zakończenie, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych (rezolucja 47/3).

Dekada była czasem szczególnie poświęconym podnoszeniu świadomości o problemach ludzi niepełnosprawnych. Podejmowano wiele działań służących poprawie sytuacji tych osób i zapewnieniu im równych szans.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych mają zwrócić uwagę na potrzebę ciągłych starań o coraz pełniejszą integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
 

W Polsce żyje ok. 6 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi blisko 15,% ogółu ludności kraju. Oznacza to, że co 7. mieszkaniec Polski jest osobą niepełnosprawną.  Na ogólny odsetek osób niepełnosprawnych około 13 % znajduje zatrudnienie.

Spośród 25,9% organizacji pozarządowych, kóre zatrudniają płatny personel, 5,0% - zatrudnia osoby niepełnosprawne ruchowo, a 0,3% - osoby niesprawne intelektualnie (w odniesieniu do wszystkich organizacji pozarządowych jest to odpowiednio 1,3% i 0,1%).
 

Około 10%  organizacji deklaruje, że udziela pomocy osobom niepełnosprawnym i chorym.

Integracja jest faktem, ale jej rozmiar i skutek nadal jest daleki od ideału.

Ogólnopolski portal informacyjny www.niepelnosprawni.pl codziennie informuje o środowisku, jego  problemach i integracji. I choć w nazwie ma podtytuł "portal dla ludzi z niepełnosprawnością",  wszyscy powinniśmy postarać się poznać problemy tak dużej części naszego społeczeństwa.

Na dobry początek pamietajmy - nie parkujmy na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.