wersja dla słabowidzących

Europejska Stolica Kultury - Szczecin 2016. - 01.01.1970 r.

Myślenie regionem.

 
Swoisty symbol – tak o powołaniu pełnomocnika marszałka ds. Europejskiej Stolicy Kultury mówi Marek Sztark, pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. ESK. – Myślenie „regionem”, a nie tylko „miastem”, jest najlepszą polityką w tym zakresie – podkreślał w czasie konferencji prasowej, która odbyła się dziś na Zamku Książąt Pomorskich.
Uczestniczyli w niej wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Witold Jabłoński, wiceprezydent Szczecina, Tomasz Jarmoliński, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. ESK, Andrzej Łazowski,  pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. ESK, Marek Sztark oraz osoby działające na rzecz szczecińskiej kultury.
 
Europejska Stolica kultury to idea, która zrodziła się w 1985 roku, podczas spotkania ministrów kultury Rady Europejskiej. Pomysłodawczynią była grecka minister kultury Melina Mercouri. Tytuł w założeniu miał przyczynić się do zbliżenia narodów Europy oraz zainteresować je wspólnym dziedzictwem.
 
Projekt jest niezwykle prestiżowym przedsięwzięciem, które przyniosło wielkie korzyści zwycięskim miastom w minionych latach. Przyczynia się do rozwoju turystyki i promocji miasta, wpływa korzystnie na rozwój infrastruktury, tworzenie nowych miejsc pracy, a także integrację społeczną i dialog międzykulturowy  – bo w wydarzeniach organizowanych w ramach ESK uczestniczy publiczność bez względu na wiek, status i narodowość. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć w Europie. O przyznaniu tytułu decyduje jakość artystyczna, społeczna i ekonomiczna programu.
 
Działania Andrzeja Łazowskiego, nowo powołanego pełnomocnika marszałka, będą uzupełniać pracę miejskiego zespołu. Zapowiedział m.in. powstanie „sieci kulturalnej”, którą tworzyć będą artyści i osoby aktywne w dziedzinie kultury na terenie całego województwa, a nie tylko Szczecina. Zamierza organizować cykliczne spotkania środowisk kulturalnych (pierwsze, dla organizatorów festiwali i wydarzeń muzycznych ma się wkrótce odbyć w Kamieńcu). – Będę wspierał tzw. „obserwatorium kulturalne”. Chciałbym zebrać informacje o wszelkich wydarzeniach z regionu, sporządzić „spis powszechny” artystów, działaczy, instytucji i organizacji kulturotwórczych. Chcę spowodować „zarażenie ideą ESK Szczecin” – mówi A. Łazowski.
 
O tej akcji pisalismy juz na naszej stronie. Materiał pojawił sie na początku bieżącego roku :