W ostatnim tygodniu października w naszej szkole odbyły się spotkania poświęcone koncepcji „ZERO WASTE”. Zaprosiliśmy panią Dorotę Dunikowską – inspektora ds. ochrony środowiska w PGK Goleniów, która w sześciu grupach uczniowskich, przeprowadziła zajęcia służące poznaniu jak pomóc naszej planecie i zadbać o czystość i zdrowe walory gleby, powietrza i wód. Co można zrobić z niepotrzebnych rzeczy? Co zrobić z zepsutymi przedmiotami i sprzętami domowymi? Czy warto oddawać rodzeństwu używane ubrania? Jak wytwarzać mniej śmieci? Jak zrezygnować z opakowań i czym je zastąpić? Te i wiele innych pytań przyświecają filozofii „ZERO WASTE”, według której podstawowym celem jest prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się, gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych. ZERO WASTE oznaczana systematyczne eliminowanie szkodliwości odpadów i materiałów oraz zmniejszanie ich objętość, przetwarzanie i odzyskiwanie wszystkich zasobów, nie spalanie ich ani nie zakopywanie. ZERO WASTE ma wyeliminować uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody czy też powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety. Styl życia ZERO WASTE odzwierciedlają zasady 6 R:
- REFUSE, czyli ODMAWIANIE pierwsza zasada, mówiąca o odmowie przyjmowania/ kupowania rzeczy, które po chwili wyrzucimy do kosza np. słomki, opakowania jednorazowe, jednorazowe torby, próbki produktów.
- REDUCE, czyli OGRANICZANIE polega na kupowaniu jedynie przedmiotów które są nam potrzebne i o dokonywaniu świadomych zakupów, bez powielania liczby produktów, którymi się już dysponuje oraz kupowania na zapas.
- REUSE, czyli PONOWNE UŻYCIE mówi o korzystaniu z produktów wielokrotnego użytku, a także niepozbywaniu się rzeczy, które mają potencjał do wtórnego wykorzystania.
- RECYCLE, czyli PRZETWARZANIE, SEGREGOWANIE zasada właściwej segregacji odpadów, których wytworzenia nie byliśmy w stanie uniknąć oraz korzystania z produktów o możliwościach ponownego przerobu.
- ROT, czyli KOMPOSTOWANIE co pozwala wykorzystać roślinne odpady i kuchenne resztki w celu wytworzenia naturalnego nawozu.
- REPAIR, czyli NAPRAWIAJ zasada mówiąca o tym, ze wiele przedmiotów można zwyczajnie naprawić tak, jak to robiło się kiedyś i nie ma potrzeby ich wyrzucać.
Tekst oraz informacja: ZSS Goleniów