wersja dla słabowidzących

Garść informacji z Teatru Brama Goleniów - 18.06.2014 r.

 -

Młoda Brama wygrała Festiwal

Młoda grupa Teatru Brama wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych – ALCHEMIA TEATRU, który odbył się w dniach 13-15 czerwca 2014 roku w Krakowie.  Teatr Brama pokazał spektakl „Poczekalnia”. Miło nam jest poinformować, że jury w składzie: Katarzyna Deszcz (reżyser, wykładowca na wielu światowych uczelniach), Zbigniew Bajek (profesor Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie), Andrzej Sadowski (aktor, twórca Teatru Mandala), Dariusz Skibiński (aktor, reżyser, pedagog i autor projektów edukacyjnych) oraz Szczęsny Wroński (poeta, prozaik, aktor, reżyser) jednogłośnie stwierdziło, ze spektakl „Poczekalnia” był najlepszym spektaklem Festiwalu. Jury przyznało zatem  1 nagrodę Festiwalu, podkreślając sposób pracy zespołu, podejście pedagogiczne oraz unikatową świadomość i rozumienie teatru przez młodych ludzi. Był to pierwszy wyjazd młodego zespołu poza Zachodniopomorskie. Naszym zdaniem poziom był bardzo wysoki a młodzież przebiła się przez uznane zespoły z doświadczonymi i o wiele dojrzalszymi aktorami.   W przyszłym tygodniu spektakl zostanie pokazany dla młodzieży z Gimnazjum nr 2 oraz w Greifswaldzie w Teatrze Vorpommern.
 
Badania terenowe w Goleniowie

Miło nam jest poinformować, że działalność Teatru Brama w Goleniowie spotkała się z uznaniem naukowców i badaczy antropologii kultury, którzy od 17 do 22 czerwca będą przebywać w Goleniowie w celu analizy pracy Teatru Brama w lokalnej społeczności.
Oto fragment listu wyjaśniający powód wizyty:
 
Szanowny Panie!
Zwracam się z prośbą o pomoc w zrealizowaniu ostatniego etapu badań „Animacja/Edukacja. Możliwości i ograniczenia edukacji i animacji kulturowej w Polsce” prowadzonych przez Małopolski Instytut Kultury oraz Instytut Socjologii UAM w Poznaniu na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. 
Reprezentowana przez Pana organizacja została przez nas wybrana jako jeden z sześciu podmiotów, któremu chcemy w naszych badaniach poświecić nieco więcej miejsca – przede wszystkim dlatego, że prowadzona przez nią działalność wydaje się nam szczególnie innowacyjna, zaś jej rezultaty godne popularyzacji.
Chcielibyśmy przeprowadzić wywiady z osobami  pracującymi w Państwa organizacji przy realizacji działań edukacyjnych i animacyjnych, uczestnikami realizowanych przez Państwa projektów, a także z mieszkańcami oraz osobami reprezentującymi władze samorządowe, a odpowiedzialnymi za sferę kultury w Państwa miejscowości.
Nasz projekt badawczy ma na celu stworzenie kompleksowego obrazu animacji i edukacji kulturowej w Polsce, dlatego też analizowaliśmy wnioski składane w ramach programu MKiDN „Edukacja kulturalna” (raport z tej części badań można pobrać pod następującym adresem: http://badania-w-kulturze.mik.krakow.pl/files/animacja_edukacja.pdf), przeprowadziliśmy ponad 80 wywiadów z animatorami. Obecnie zaś trwa ogólnopolskie badanie ankietowe osób zajmujących się animacją i edukacją kulturową.
Ostatni etap badań – niezwykle istotny – to próba stworzenie sześciu studiów przypadków instytucji, w których interesujące nas działania są wyjątkowo innowacyjne, przynoszą zauważalne korzyści społeczne, proponuje się w ich obrębie działania aktywizujące lokalne lub sieciowe zbiorowości. Analiza wniosków grantowych oraz wywiady z animatorami pozwoliły nam na wybór sześciu tego rodzaju podmiotów, w tym Państwa organizacji.
Z poważaniem
dr hab. prof. UAM Marek Krajewski
Instytut Socjologii UAM w Poznaniu

 
W najbliższy weekend

20 czerwca (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy na spektakl „Cztery kute Asy”
21 i 22 czerwca (sobota, niedziela) o godzinie 19:00 premiera nowej grupy działającej przy Teatrze Brama. Teatr Index to grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zaprezentują spektakl „Okna”

ZAPRASZAMY!
 
Teatr Brama działa w strukturach Goleniowskiego Domu Kultury