„Prokurator: No dobrze, proszę wobec tego wyjaśnić, co to znaczy: „prawo do nauki”?
Obrońca: Proszę Wysokiego Sądu, Pan Prokurator za bardzo stara się świadka przestraszyć, zadając mu tak trudne pytanie!
Prokurator: Ależ proszę Wysokiego Sądu, ja tylko staram się wyjaśnić sedno sprawy. Czy świadek zna prawa dziecka? Prawa CZŁOWIEKA dziecka. Jak sam Sąd mógł zauważyć, świadek nie wie, czym prawa dziecka różnią się od praw człowieka. Mnie nie chodzi teraz o to, aby świadek wymieniał jakieś gdzieś zasłyszane prawa dziecka. Ale chodzi o to, żeby wytłumaczył czy wie, co one znaczą.”
- właśnie tak od kilku dni wyglądają próby do przedstawienia „Prawa dziecka przed sądem” – inscenizacji rozprawy sądowej opartej na Sądzie Koleżeńskim Janusza Korczaka.
W związku z ustanowieniem roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, który niemalże sto lat temu w Domu Sierot w Warszawie rozwijał idee pedagogiczne wśród dzieci żydowskich, w całej Polsce - z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka, odbywa się cykl spotkań pt. „Nie ma dzieci – są ludzie”.
Wojewódzka konferencja pt. „O prawie dziecka do wyrażania własnego zdania”, która organizowana jest przez Rzecznika Praw Dziecka we współpracy z Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, odbędzie się 28 maja 2012 roku w Auli Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Krakowska 71-79). Skierowana jest ona między innymi do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego.
Poprowadzenie konferencji oraz przedstawienie Inscenizacji Sądu Koleżeńskiego Janusza Korczaka „Prawa dziecka przed sądem”przypadło uczniom goleniowskiego liceum.
28 maja nasi uczniowie, poprzez przedstawienie rozprawy sądowej oraz serii przygotowanych pytań, sprawdzą, jaką wiedzę na temat praw dziecka posiadają zaproszeni goście i postarają się postawić najważniejsze pytania, na które często wielu z nas nie zna prawidłowej odpowiedzi.
Spotkanie ma na celu nie tylko ukazanie osobom dorosłym powszechnej w naszym kraju nieznajomości praw dziecka oraz nieświadomości ich łamania, ale także uzmysłowienie zebranej młodzieży, że nie może ona polegać jedynie na ludziach starszych – musi również sama o siebie zadbać, szukać informacji o przysługujących jej prawach, dociekać, co jest dozwolone, a co nie, gdzie należy szukać pomocy w tym zakresie. I co najważniejsze – pamiętać o tych, których prawa są łamane.
Powierzone uczniom goleniowskiego liceum zadanie to zarówno wielki zaszczyt, jak i ogromna odpowiedzialność, dlatego miejmy nadzieję, że uczniowie IIA godnie zaprezentują naszą szkołę i, co najważniejsze, zdołają osiągnąć cel całego przedsięwzięcia – zwrócić uwagę na tematykę praw dziecka, a w szczególności jej nikłą znajomość wśród polskiego społeczeństwa.
Formularz zgłoszeniowy na konferencje znajduje się na stronie kuratorium.szczecin.pl
Informację otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Goleniowie.