wersja dla słabowidzących

Goleniowskie liceum pod naukowymi skrzydłami Uniwersytetu Szczecińskiego - 28.06.2013 r.

 -

W poniedziałek, 24 czerwca 2013r., podczas spotkania z Rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Edwardem Włodarczykiem, podpisana została umowa między Instytutem Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Goleniowie. Umowy takie podpisało pięć szkół z naszego województwa.

Jest to już kolejna umowa patronacka, która będzie dawała goleniowskim licealistom możliwość uczestniczenia w wykładach, konferencjach i ćwiczeniach szczecińskiej uczelni. Budowanie relacji uniwersytetu ze szkołą to cenna szansa powiązania nauki i praktyki, popularyzacji działań uniwersytetu oraz ciekawe poszerzenie oferty edukacyjnej liceum, a także obiecująca perspektywa wspólnych projektów i działań.

Dotychczasowa współpraca z Uniwersytetem Szczecińskim, w ramach umów patronackich, jest bardzo efektywna. Liceum współpracuje z Wydziałem Matematyczno-Fizycznym (klasa matematyczno-fizyczna i matematyczno-fizyczno-informatyczna), Wydziałem Humanistycznym (klasa psychologiczno-pedagogiczna), Wydziałem Prawa i Administracji (klasa prawniczo-administracyjna) oraz Wydziałem Biologii (klasa turystyczno-przyrodnicza). Ponadto goleniowskie liceum współpracuje także w ramach umów patronackich z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym (klasy biologiczno-chemiczne) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym (klasy menedżerskie). W ramach umów z uczelniami uczniowie liceum uczestniczą w cyklicznie odbywających się wykładach popularno-naukowych prowadzonych przez pracowników naukowych, a także w zajęciach, które odbywają się w pracowniach doświadczalnych i laboratoriach.

Jako szkoła patronacka, liceum będzie miało prawo używania logo Uniwersytetu Szczecińskiego na stronie internetowej szkoły, w folderach i ulotkach promujących szkołę, a także podczas ważnych uroczystości. Porozumienie podpisane w poniedziałek dotyczy objęcia patronatem również tych klas, w których jest prowadzone lub planowane nauczanie języka rosyjskiego. Ponadto ułatwi ono organizowanie wspólnych imprez naukowych, dydaktycznych oraz przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, a nauczycielom zapewni wsparcie kadry naukowej Instytutu.

Liczymy, że współpraca będzie owocna i pozwoli uczniom na poszerzenie dotychczasowej wiedzy oraz na zdobycie nowych doświadczeń. W najbliższej przyszłości liceum planuje także podjęcie współpracy z Akademią Morską w Szczecinie – w ramach umowy patronackiej nad klasą logistyczną.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Goleniowie.