W czwartek 4 czerwca 2009 roku z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów bloku post-komunistycznym, Polacy mieszkający w Brukseli – w tym także i pracownicy Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego - wzięli udział w happeningu na dziedzińcu głównego budynku Komisji Europejskiej – Berlaymont.
Co ciekawe pomysł został zainicjowany nie „z góry”, lecz przez grupę Polaków pracujących w instytucjach europejskich. Inicjatywa spotkała się ogólnie z bardzo pozytywną reakcją, dzięki czemu do przygotowania wydarzenia przyłączyły się także: Stałe Przedstawicielstwo, Ambasada Polski w Belgii oraz Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny.
Organizacja wydarzenia od samego początku przebiegała bardzo sprawnie. W piątek 15 maja 2009r. w Parku Cinquantenaire w Brukseli zebrała się grupa entuzjastów projektu z biało-czerwonymi flagami i szalikami, żeby ustawić się w wielką cyfrę 20 i zrobić pamiątkowe zdjęcie, które zostało następnie wykorzystane do zrobienia przyciągających wzrok plakatów. Wolontariusze przez kilkanaście dni rozwieszali plakaty w Stolicy Europy - wszędzie, gdzie tylko były widoczne. Jednocześnie wysłane zostały setki wiadomości elektronicznych, informujących o wydarzeniu i zapraszających do udziału w nim zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Już od wtorku można było odbierać koszulki z hasłami: „4 June 1989 Poland – The Vote That Broke The Wall” oraz „20th Anniversary of The First Free Elections Behind the Iron Curtain”, czyli: "4 czerwca 1989 Polska - Głosowanie, które obaliło mur”, „ 20-ta rocznica pierwszych wolnych wyborów za żelazną kurtyną".
Punktem kulminacyjnym był dzisiejszy happening na dziedzińcu Berlaymont, którego celem było uroczyste, ale jednocześnie bardzo pogodne i wesołe upamiętnienie tego wydarzenia. Grupa ponad 300 Polaków ubranych w koszulki przybyła na plac, aby wspólnie świętować i cieszyć się wolnością. O godzinie 13.30 dołączyła do nich grupa 157 „Złotych ludzi”, których powitano gromkimi brawami i radosnymi okrzykami.
Akcji na dziedzińcu towarzyszyło równoległe otwarcie wystawy na parterze Berlaymont, poświęconej historycznym wydarzeniom sprzed 20 lat. Po 4 czerwca wystawa przeniesiona zostanie do Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Parlamentu Europejskiego, po czym ostatecznie ponownie zawita w budynku Berlaymont w dniach 18-30 czerwca.
Prawdziwie budujący jest fakt, że Polacy mieszkający w Brukseli potrafili się tak zjednoczyć i wspólnie coś stworzyć. W tym tkwi ogromny sukces całego wydarzenia!
Anna Krukowska - Biuro regionalne województwa zachodniopomorskiego w Brukseli.