Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatu W .Kaleczyca, wczoraj w sali 222 w Starostwie, odbył sie II Konwent Przewodniczących Rad Gmin Powiatu Goleniowskiego. Oprócz Przewodniczących, w spotkaniu udział wzięli - Starosta T. Stanislawski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu S. Górzny, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych G. Rybicka oraz naczelnik J. Łapaj.
Głównymi tematami były informacje na temat stanu przygotowań zadań inwestycyjnych i promocyjnych. Najważniejsze na dziś to stan realizacji i współfinansowania budowy Centrum Edukacyjno Rewalidacyjnego w Goleniowie, nadbudowa I piętra w budynku SOSW w Nowogardzie, stan realizacji zadania budowa Domów na potrzeby Domu Dziecka w Mostach, wspólne przygotowanie promocji powiatu i gmin na Dni Województwa Zachodniopomorskiego w Berlinie. Dodatkowo omówiono inne sprawy jak stany dróg czy pomysł budowy scieżki rowerowej Goleniów - Maszewo.
Oczywiście, wszystkie tematy dotyczyły rozpatrzenia przed Rady Gmin możliwości współfinansowania działań, które jako zadania należą do Powiatu, ale ze względu na charakter i funkcję społeczną, wychodzą o wiele dalej poza zwykłe ramy zapisów budżetowych Starostwa. Szczególnie rzecz dotyczy budowy i współfinansowania CER w Goleniowie i SOSW w Nowogardzie oraz przygotowań do DWZ.
Przewodniczący Rad Gmin zaprosili osoby merytorycznie przygotowane do omówienia sytuacji związanej z budową szkoły na sesje swoich Rad, które mają się odbyć jeszcze przed wakacjami lub tuż po.
Jak poinformował Starosta, kolejne spotkanie w ZSS z dyrekcją , nauczycielami i rodzicami, ma odbyć się właśnie we wrześniu i wraz z odpowiedzią na wystąpienie do Marszałka województwa, powinniśmy znać ewentualne deklaracje wszystkich stron, co do pomocy przy budowie tej placówki.
Wiceprzewodniczący S. Górzny, poinormowal także, a my za pomocą naszej strony informujemy ogół społeczeństwa, że rusza akcja wybierania i zgłaszania miejsc pod lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeszcze w tym roku służbę rozpocząć mają Eurocoptery, śmigłowce, które w krótkim czasie bedą mogły przystąpić do całodobowej służby. Miejsca w każdej miejscowości, nawet nie jedno, o powierzchni 10x10m. po sprawdzeniu przez lekarzy i pilotów, będą wprowadzone do systemu lądowisk, które znakomicie skrócą czas przybycia pomocy pogotowia chorym lub poszkodowanym np. w wypadkach drogowych. To mogą być place gier, boiska, a nawet parkingi czy wieksze podwórka. Należy pamietać, że poza powierzchnią istotne jest by wokół tego miejsca nie było linii napowietrznych i drzew wyższych niż 10m oraz do placu musi być dojazd dla karetki pogotowia. Miejsca takie można zgłaszać sołtysom, do urzędów lub do szpitali.