wersja dla słabowidzących

Indykatywnie, podstawowo, kluczowo ale jednak bez Lubczyny. 04.08.2008r. - 01.01.1970 r.

Projekt „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski" pod nazwą "Sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego” na liście podstawowej działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W dniu 31 lipca br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło zweryfikowaną listę projektów kluczowych trzech Programów Operacyjnych – Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko oraz Polska Wschodnia.

Największe zmiany dotyczą Programu Innowacyjna Gospodarka. W priorytecie siódmym dotyczącym informatyzacji pojawiły się 3 nowe projekty oraz w priorytecie 6.4 odnoszącym się do inwestycji turystycznych – tam utworzono nową listę – ogłosiła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego na konferencji prasowej, która odbyła się w tym dniu w Warszawie.
Na liście podstawowej działania 6.4 znalazł się projekt złożony przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną pt. „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego”. To duży sukces regionu, gdyż na listę starało się dostać blisko 150 projektów. Znalezienie się na liście podstawowej oznacza otrzymanie dofinansowania na inwestycję z pominięciem ścieżki konkursowej.
Przedmiotem realizacji projektu „Zachodniopomorski Szlak Żeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego” jest budowa infrastruktury sieci portów i przystani jachtowych w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego, w Szczecinie oraz na wybrzeżu Bałtyku.
W ramach projektu planowana jest modernizacja istniejącej bazy do uprawiania żeglarstwa oraz poszerzenie jej o nowe lokalizacje. Wybudowane zostaną mariny i porty turystyczne w Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Rewalu, Mielnie i Darłowie, zmodernizowane zostaną mariny i przystanie jachtowe w Szczecinie (Marina Pogoń, Marina Gocław i Przystań Jachtowa AZS), Port Turystyczny w Trzebieży oraz Port Jachtowy w Kołobrzegu. Porty te tworzą najważniejsze centra jachtowe sieci portów i przystani Pomorza Zachodniego połączonych Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim. Odległość pomiędzy nimi nie przekracza 20-30 mil morskich tj kilku godzin żeglugi. Umożliwia to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko dla wytrawnych żeglarzy, lecz również dla mniej doświadczonych pasjonatów żeglarstwa, nawet z rodzinami. Projekt realizowany jest na zasadach partnerstwa pomiędzy samorządami i stowarzyszeniami, które od kilku lat prowadzą działania na rzecz przygotowania realizacji inwestycji na trasie Szlaku, jego promocji oraz rozwoju produktów komplementarnych budujących markę regionu jako centrum rozwoju turystyki wodnej.