wersja dla słabowidzących

INFO - RÓŻOWA WSTĄŻECZKA - KAMPANIA DNI NADZIEI 19.09.2007r. - 01.01.1970 r.

 Goleniów, dnia 19 września 2007r.
 
  
Starosta Powiatu Goleniowskiego zaprasza do udziału w kampanii „Różowa wstążka – Dni Nadziei 2007” w dniach 3-20 października 2007 roku.
 
Na spotkaniu w dniu 19 września 2007 roku z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia przy udziale TVP3, zaproponowano pod rozwagę  władz samorządów poszczególnych gmin naszego Powiatu następujące warianty i podejścia do współuczestniczenia w organizacji kampanii „Różowa wstążka - Dni Nadziei 2007”:
 
Wariant I
Możliwość ustawienia w dniach 15 -16 oraz 18 – 20  października 2007 roku mammobusu w poszczególnych gminach. Koordynacja z Panią
dr Mikre tel. ( 091 ) 425 14 10.
 
Wariant II
Zorganizowanie dowozu  kobiet w wieku 50 -  69 lat, z poszczególnych gmin ( sołectw ) w dniu  17 października 2007 roku na Planty w Goleniowie ( miejsce ustawienia mammobusu).  Dowóz wraz z przekazaniem informacji w gminach i organizacją logistyczną leżą  w tym wariancie  po stronie gmin.
 
Wariant III
Dowóz do Goleniowa z poszczególnych gmin ,w dniu 17.10.2007 roku na Planty w wyznaczonych i ustalonych ze starostwem  godzinach, osób z  wskazanego przedziału wiekowego. Dowóz zorganizowanym przez starostwo  środkiem lokomocji. Koszt dowozu ( paliwo i wynagrodzenie kierowcy ) należałoby do sfinansowania przez poszczególne gminy. Po stronie  gmin należałoby  określenie godzin oraz ilości kursów do przewiezienia  wskazanej ilości  osób wraz z poinformowaniem pracowników starostwa i osoby odpowiedzialnej ze strony NFZ  o ustaleniach jakie zapadną na szczeblu gminy.

 

Ze względu na czas – Starosta Tomasz Stanisławski poprosił o  szybką opowiedź z poszczególnych gmin,   który z  wariantów zostanie wybrany. Wariant, który uzyska największą akceptację zostanie dopracowany w szczegółach.
              
W  dniu  17.10.2007r odbędzie się  w  sali Obrad Rady Powiatu, Polsko-Niemiecka Konferencja  pn. "SYMPOZJUM PROFILAKTYCZNE- zapobieganie oraz wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy" .
 
Jeżeli akcja ma odnieść zamierzony efekt -prosimy o rozpropagowanie jej na tablicach informacyjnych wśród  sołtysów i rad  sołeckich  oraz poprzez lekarzy POZ  i innych placówek medycznych. Informacja o planowanej  akcji powinna też znaleźć się na stronach internetowych gmin. 

 

Głównym punktem obchodów kampanii „Różowa wstążka - Dni Nadziei  2007”,  Goleniów  3 – 20 października 2007r. jest:
 
 MARSZ NADZIEI  - Goleniów 6, październik 2007r godz. ( około 12.00 ) 
 
 
 
Odsyłamy Państwa również na stronę internetową NFZ :
www.nfz-szczecin.pl, oraz informujemy,że na stronie  internetowej Starostwa Powiatowego w Goleniowie ( www.powiat-goleniowski.pl) będziemy podawali bieżące informacje.
 
Program kampanii „Różowa wstążka - Dni Nadziei 2007”
pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego i Marszałka Województwa . Gospodarz Konferencji 17.10.2007 - Starosta Powiatowy  Tomasz Stanisławski.

Patronat  medialny - Telewizja Polska S.A Oddział w Szczecinie.
Goleniów oraz gminy powiatu goleniowskiego. 3-20 października 2007.
 
 
 
Komponent I    3-6 października 2007. Goleniów Badania mammograficzne – mammobus. 
 
Komponent II   6 października 2007. Goleniów.
Godz. 10.00 – prelekcje, sala widowiskowa Goleniowskiego Domu Kultury;  godz. 12.00 Marsz Nadziei.  
 
Prelekcje, godz. 10.00: 1.Dlaczego ludzie się nie badają. 2. Raka można uniknąć: cytologia – to takie proste.
3. Z rakiem można wygrać – nowe leki.  4. Z rakiem można wygrać: leczenie operacyjne gruczołu piersiowego.
5. Genetyka  w walce z rakiem. 6. Zdrowiu trzeba pomóc - Europejski Kodeks Walki z Nowotworami.                 
Marsz przez ulice Goleniowa. Na czele: Różowa Orkiestra Dęta! W pochodzie: Amazonki, organizacje pozarządowe, przedstawiciele władz i instytucji, lekarze, młodzież ze szkół, mieszkańcy Goleniowa i okolic.

                         

Marsz Nadziei, początek 12.00. Odbędzie  się pod hasłami Europejskiego Kodeksu Walki z Nowotworami:

1) Nie pal. 2) Trzymaj linię. 3) Ruszaj się, uprawiaj gimnastykę. 4) Jedz więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczy zwierzęcych. 5) Nie pij alkoholu lub ogranicz jego spożycie. 6) Unikaj ostrego słońca, chroń skórę. 7) Unikaj substancji rakotwórczych, np. azbestu.  8) Kobiety po 25. roku życia – co trzy lata cytologia.  9) Kobiety po 50-tce – co dwa lata mammografia. 10) Wszyscy po 50-tce – profilaktyczne badanie jelita grubego.  11) Zaszczep się przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.

                          Po zakończeniu Marszu Nadziei odbędą się rozrywkowe imprezy plenerowe; otwarte zostaną namioty edukacyjne. W programie imprez m.in. wzruszająca pieśń Amazonek – o wygranej z rakiem i darowanym na nowo życiu, do muzyki opracowanej i nagranej przez  Szkołę Muzyczną w Goleniowie; pieśń  do podkładu muzycznego będą mogli wykonać wszyscy uczestnicy imprezy, Taniec Nadziei – w wykonaniu młodzieży z zespołu "Presie”.

 

 

Komponent III   7-20 października. Powiat goleniowski. Badania mammograficzne – mammobus.

 

Komponent IV  

16 października. Szczecin. Wizyta niemieckich gości. Zwiedzenie Zakładu Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej oraz Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

 

17 października, godz. 10-14. Goleniów, sala konferencyjna Starostwa Powiatowego.

Polsko-Niemieckie Sympozjum Profilaktyczne. Godz. 14-15 zakończenie Sympozjum.

 

Zapobieganie oraz wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy. Programy, środki, efekty, edukacja, prognozy. Gospodarze: Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski, Dyrektor ZOW NFZ Mariusz Jurkiewicz.

W  programie przewidziane są prezentacje na temat:

Multimedialny reportaż z Marszu Nadziei
Prezentacja portali internetowych poświęconych profilaktyce nowotworowej.
Profilaktyka w Polsce: zasady ogólne, finansowanie, promocja, wykonanie.
Profilaktyka w Niemczech: zasady ogólne, finansowanie, promocja, wykonanie.
Nowotwory w Zachodniopomorskiem – fakty i liczby.
Profilaktyka raka szyjki macicy w Zachodniopomorskiem 2000-2007.
Rola lekarzy rodzinnych w realizacji programów profilaktycznych.
Rola położnych środowiskowo rodzinnych w realizacji programów profilaktycznych.
Edukacja w walce z rakiem.
Europejski Kodeks Walki z Nowotworami – panel dyskusyjny i omówienie możliwości wspólnych działań.