żródło: samorząd pap ; uw szczecin
Blisko pięćset projektów gminnych i ponad trzysta powiatowych ma otrzymać dofinansowanie z rządu na inwestycje na drogach lokalnych – wynika ze wstępnych informacji wojewodów. Samorządy, które nie znalazły się wśród szczęśliwców mają kilka dni na zgłoszenie zastrzeżeń. W naszym powiecie dotacje trafią do gmin Przybiernów i Stepnica ( w kwocie dotacji ponad 750 tyś zł ). Projekt powiatowy na przebudowę drogi w Pucicach, znalazl sie na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Świadczy to o tym, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo otrzymania dotacji na realizację tego projektu.
Zgodnie z harmonogramem ustalonym w specjalnej uchwale Rady Ministrów, wojewodowie mieli czas do 30 października na ogłoszenie list rankingowych projektów, które mają trzymać dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Od piątku na stronach internetowych większości urzędów wojewódzkich można było już znaleźć pierwsze informacje.
Wynika z nich, że dotacje w skali całego kraju ma otrzymać 484 projektów gminnych oraz 309 powiatowych. W poprzedniej edycji pieniądze trafiły do 591 gmin i 319 powiatów.
Listy dofinansowania mogą się jeszcze zmienić, ponieważ samorządy mają prawo do zgłaszania zastrzeżeń. W uchwale rządu o uruchomieniu „schetynówek” został założony termin 7 listopada, jednak w niektórych województwach odwołania zostaną rozpatrzone także jeśli trafią dwa dni później (7 listopada to sobota). W Małopolsce natomiast skargi przyjmowane są jedynie do 3 listopada.
W tej edycji naboru oficjalne ogłoszenie przez MSWiA listy samorządów, które otrzymają dofinansowanie ma nastąpić do 28 listopada. Do końca marca 2010 powinny być natomiast rozstrzygnięte przetargi.
Tegoroczny nabór różni się od poprzedniego innym podziałem środków między regiony. Poprzednio 1 mld złotych z budżetu państwa został podzielony równo między 16 województw. W tym roku decyduje m.in. obszar i długość dróg.
Po apelach samorządów częściowo ograniczono także znaczenie kryterium współpracy jednostek samorządu terytorialnego przy ocenie wniosków.