Otrzymalismy kolejny list dotyczący możliwości wprowadzenia mechanizmu finansowania działań pomocowych z Unii Europejskiej, a konkretnie Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego.
Zdając sobie sprawę, że dla "przeciętnego" mieszkańca powiatu, kolejne informacje o Unijnych programach typu RPO WZ, PO KL, POIŚ, POIG itp. wsparciach, wnioskach, projektach i inicjatywach, szczególnie w świetle medialnych wiadomości o niskim wykorzystaniu środków przeznaczonych dla Polski, są zwyczajnie mało zrozumiałe, postanowiliśmy przedstawić niniejszy materiał.
Nie wiemy na ile pomoże on w zrozumieniu zawiłej nowomowy unijnej, ale być może list otrzymany z Instytucji Zarządzającej dla RPO WZ, jaką w naszym województwie jest Urząd Marszałkowski, pomoże wszystkim przybliżyć zarówno temat: o co walczymy w przypadku środków unijnych, jak i sprawę mechanizmów ich rozdzielania ( dystrybucji ). Dodatkowo może będzie wyjaśnieniem kto i na jakim etapie za tę dystrybucje odpowiada.
Po pierwsze, powinno to uzmysłowić nam wszystkim jak ważną rolę pełni Urząd Marszałka i Sejmik Województwa w kwestii dystrybucji środków finansowych, które także trafiają do nas, mieszkańców powiatu. To decyzje Sejmiku i Uchwały Zarządu Województwa są podstawą do dalszych działań wydziałów Urzędu Marszałkowskiego, które zajmują sie ogłaszaniem konkursów, naborów, oceną wniosków i podpisywaniem stosownych dokumentów przy dofinansowaniu.
Starostwo, Gminy i ich jednostki stają się stroną występującą w konkursach, lub realizującą projekty w ramach programów indykatywnych ( tak jak się stało z Lubczyną ). Program indykatywny, inaczej indywidualny jest programem poza konkursowym , gdzie dofinansowanie jest gwarantowane. Istnieją jeszcze projekty zwanye strukturalnymi, systemowymi ( to np. projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy ).
Po drugie, musimy sobie zdać sprawę, że "enigmatyczne" miliardy euro, które istnieją i są do wzięcia, cały trafiają także do naszych kieszeni na kilka sposobów sposób bezpośredni ( przykład - Projekt "Z bezradności do aktywności" gdzie beneficjentami, odbiorcami środków są osoby np. wykluczone zawodowo, trwale pozostające bez pracy lub niepełnosprawne, które dzieki projektowi trafiaja na rynek pracy, tym samym odciążając innych podatników, lub w drugim przypadku pośrednio - naprawa mostu na Inie współfinansowana z Programu Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym "Gambit". Tu nawet nie trzeba wymieniać korzyści, każdy kierowca i pieszy zwyczajnie z nich korzysta.
Wracając do tematu JESSICA, tym razem, Zarząd województwa zastanawia sie nad wprowadzeniem innego modelu dystrybucji środków na rewitalizację ( odnowę ) i mieszkalnictwo. Właśnie według tak zwanej inicjatywy "JESSICA"
Pismo i załączniki poniżej.
" W nawiązaniu do ustaleń z konferencji „Rewitalizacja, mieszkalnictwo i inicjatywa JESSICA w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego” z dn. 23 stycznia 2009r.przekazuję materiały dotyczące inicjatywy JESSICA.