wersja dla słabowidzących

"Jesteśmy szczęśliwi w zachodniopomorskim" - mówią duńscy inwestorzy. - 01.01.1970 r.

Ambasada Danii, inwestorzy duńscy oraz samorząd województwa przy Okrągłym Stole.

Aktualności z portalu Urzędu marszałkowskiego:

"... Najogólniej mówiąc, inwestorzy duńscy są szczęśliwi w Zachodniopomorskiem",  tak Hans Michael Kofoed-Hansen rozpoczął debatę poświęconą sytuacji inwestorów duńskich w naszym województwie. Zwrócił uwagę na fakt, że nasz region jest naturalnym miejscem inwestycji dla Duńczyków, a duńskie firmy zatrudniają w całej Polsce około 40 tysięcy pracowników, co odpowiada liczbie Polaków pracujących w Danii.
 
Marszałek Drożdż przedstawił plany dotyczące najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Województwie Zachodniopomorskim, których realizacja znacząco podniesie atrakcyjność inwestycyjną regionu - W Regionalnym Programie Operacyjnym zabezpieczono środki na rozwój wszystkich rodzajów infrastruktury transportowej. Planujemy przebudowę 700 km dróg wojewódzkich, modernizację linii kolejowych oraz lepsze skomunikowanie centrum Szczecina z lotniskiem w Goleniowie. Uzupełnieniem inwestycji w regionie będą projekty centralne, takie jak budowa drogi S3, modernizacja linii kolejowej E59, budowa zachodniej obwodnicy Szczecina i tunelu w Świnoujściu. Na rozwój regionu wpłynie również budowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz uruchomienie połączenia lotniczego z Kopenhagą - mówił.
 
Zaskoczeniem dla strony polskiej były opinie przedstawicieli inwestorów duńskich na temat znaczenia ewentualnego połączenia Zachodniopomorskiego z Jutlandią. W opinii kierownictwa Baltic Industries & Consulting, skomunikowanie Półwyspu Jutlandzkiego miałoby duże znaczenie dla większości inwestorów obecnych nie tylko w Zachodniopomorskiem, ale w całej Polsce. Na rentowność połączenia pozytywnie wpłynęłyby dużo niższe opłaty lotniskowe, w porównaniu do kopenhaskiego Kastrup. Ambasador Kofoed-Hansen zasugerował połączenie sił przedsiębiorców duńskich w celu stworzenia lobby, które obiecał wspierać. Przedsiębiorcy pytali również o zaawansowanie połączenia kolejowego Szczecina z Berlinem. Marszałek Drożdż wyjaśnił, że po stronie polskiej prace zakończyły się, natomiast Niemcy obiecali zakończenie inwestycji po swojej stronie do roku 2011, a więc przed uruchomieniem portu lotniczego Berlin-Brandenburg International.
 
Dyskusja dotyczyła również obsługi poinwestycyjnej oferowanej przedsiębiorcom duńskim przez Centrum Obsługi Inwestora. Na pytanie Ambasadora Kofoed-Hansena o doświadczenia przedsiębiorców w tym zakresie, Marek Sierżęga z LM Glasfiber wysoko ocenił zaangażowanie samorządu województwa w rozwiązywanie problemów firmy, a przedstawiciele COI odwdzięczyli się dyrektorowi goleniowskiego zakładu podziękowaniem za wsparcie przy przekonywaniu potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia działalności w Zachodniopomorskiem.
 
Debatę, w której udział wzięli także przedstawiciele HG Poland, Netto, PL-Spedition i Vestas, zakończono konkluzją o potrzebie kontynuacji tego rodzaju spotkań w przyszłości. Formuła „okrągłego stołu” sprzyja wymianie myśli i doświadczeń między inwestorami duńskimi, a jednocześnie jest okazją do sformułowania życzeń i ewentualnych zastrzeżeń wobec samorządu województwa, w obecności reprezentantów Ambasady Danii w Polsce.
 
Po debacie Ambasador zaprosił wszystkich na koktajl, podczas którego Zarząd Województwa reprezentował Marek Hok. Do zaproszonych gości dołączyli między innymi przedstawiciele innych firm duńskich działających w naszym regionie, w tym Abeny i Royal Greenland Seafood, oraz Urzędu Morskiego, Urzędu Miasta Szczecin i Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej