Z najbiedniejszego, obok Bułgarii i Rumunii, kraju Unii Europejskiej Polska powoli awansuje do grona średniozamożnych państw Wspólnoty . Taką informację podal "Dziennik".
W zeszłym roku pokonaliśmy pod względem poziomu życia Łotwę - wynika z danych Eurostatu. W tym roku powinniśmy przegonić Litwę i zrównać się z Węgrami.
W 2008 r. polski dochód narodowy na głowę, z uwzględnieniem mocy nabywczej naszej waluty, wynosił 57,5 proc. średniej unijnej. Łotewski był już nieco niższy (55,7 proc.), a litewski jeszcze trochę wyższy (61,3 proc.). Naszemu krajowi po raz pierwszy udało się w zeszłym roku osiągnąć ważny próg - połowy poziomu życia Niemiec, największej gospodarki Europy. A jeszcze 12 lat temu dochód narodowy na mieszkańca w Polsce wynosił zaledwie jedną trzecią tego co po drugiej stronie Odry.
Z krajów "starej" UE najszybciej mamy szansę doścignąć Portugalię, która w ub. roku osiągnęła wskaźnik 75,3 proc. średniej unijnej. Ekonomista prof. Witold Orłowski ocenia, że zajmie nam to 10 lat.
Należy pamiętać, że wysokość pomocy strukturalnej w okresie 2013-2020 bedzie zależała właśnie od powyższych wskaźników. Im Polska bogatsza, tym pomoc mniejsza. Ale moze warto liczyć na siebie i wykorzystać maksymalnie obecny czas pomocowych srodków unijnych, przeznaczonych do wykorzystania do roku 2013?