Zgodnie z ustawami samorządowymi, oświadczenia majątkowe są składane wojewodom (przewodniczący sejmików, przewodniczący rad powiatów, gmin, miast oraz dzielnic Warszawy, marszałkowie, starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast), przewodniczącym rad i sejmików (radni) oraz szefom samorządów (m.in. zastępcy, sekretarz, skarbnik, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta, starosty, marszałka).
Informację o posiadanym majątku według stanu na 31 grudnia 2009 r. wraz z kopią zeznania (PIT) o wysokości osiągniętego dochodu w ubiegłym roku należy złożyć w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego przekazywany jest do urzędu skarbowego, drugi natomiast poddawany jest analizie organu przyjmującego oświadczenie.
Oświadczenia przechowuje się przez sześć lat. Jak przypominało w ubiegłym roku MSWIA, w tym czasie powinny być też dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej samorządu.
Resort podkreślał również, że oświadczenia do BIP należy przekazać „niezwłocznie”.
Podmiot dokonujący analizy oświadczeń majątkowych w terminie do 30 października każdego roku przedstawia radzie lub sejmikowi informację o osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły je po terminie oraz nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach majątkowych.
Samorządowcy składają oświadczenia majątkowe na początku i na koniec sprawowania funkcji (mandatu) oraz na zakończenie każdego roku kalendarzowego (do 30 kwietnia).
Informacja: www.samorzad.pap.pl