wersja dla słabowidzących

Klasa policyjna I LO w Nowogardzie - 01.01.1970 r.

Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Goleniowie.

 

 

 

 

Zapewne wielu wie, że w I Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie została utworzona klasa o profilu policyjnym. Część osób podchodzi do tego „tworu”, jak ją nazywają, dość sceptycznie i bez optymizmu. Są to zwłaszcza ci, którzy sprawy bezpośrednio nie znają. W szkole istnieje jednak przekonanie wśród uczniów, jak i wśród nauczycieli, że klasa o tym profilu to trafiony pomysł. Pesymistyczne podejście może wynikać z tego, że ludzie myślą o profilu policyjnym jak o czymś, co istnieje przede wszystkim na papierze, a z policją nie ma zbyt dużo wspólnego. Nic bardziej mylnego. Nie ma tygodnia, a nawet dnia, żeby uczniowie pierwszej „d” nie spotkali się choć w najmniejszym stopniu z policyjnymi zasadami.          

Czwartki są dniem mundurowym, w te właśnie dni spotkania z policją są naprawdę bliskie. Przykładem może być miniony czwartek, kiedy uczniowie klasy policyjnej wraz z podkomisarzem Marcinem Kraszewskim i wychowawcą Grzegorzem Zającem, udali się do Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Komendantem Powiatowym Policji, panem insp. Krzysztofem Targońskim, który powitał nas i opowiedział o strukturze i funkcjonowaniu jednostki. Przy okazji przedstawił też uczennicę klasy policyjnej z jednego ze słupskich liceów, która odbywa praktyki w Komendzie.

Zajęcia w jednostce zaczęliśmy od gabinetu szefa jednostki. Później dzięki uprzejmości pana Komendanta i policjantów pracujących w jednostce, uczniowie mogli zajrzeć i porozmawiać z policjantami każdego wydziału. W trakcie wizyty w Centrum Monitoringu młodzież dowiedziała się, że w policji pracują też osoby nie będące policjantami. W centrum tym zatrudniony jest były policjant, który uległ wypadkowi. Teraz nie może pracować w mundurze, jeździ na wózku inwalidzkim, ale doskonale radzi sobie jako osoba obsługująca monitoring miejski, który znacznie ułatwia pracę policjantom.

Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w pokazie umundurowania policjantów oddziałów prewencji. Wszystkie atrybuty tej formacji ubrane na raz mają swoją masę i nie łatwo nosić taki ciężar na sobie. W Wydziale kryminalnym chętni mogli zostawić swoje odciski palców. Okazuje się, że stare metody zbierania śladów daktyloskopowych, czy nawet robienie zdjęć podejrzanym odeszły już dawno do lamusa. Teraz Komenda zaopatrzona jest specjalistyczny, wysokiej jakości sprzęt, którego działanie opiera się na systemach informatycznych. Obecnie charakterystyczne maszyny do pisania to już przeżytek. W czasie ostatnich kilku lat nastąpił duży skok jeśli chodzi o informatyzację policji.

Duże zmiany zaszły również w wyposażeniu aresztów policyjnych. Przyszli policjanci mogli obejrzeć jedną z cel. Wyposażenie zaskoczyło wszystkich, podgrzewane łóżka, czyste wykafelkowane ściany i podłogi, w idealnym stanie specjalne toalety i umywalki. Uczniowie podczas wizyty mogli przejść po spacerniaku, co jako policjantom nie będzie im już dane. Ku przestrodze kierowców, radiowozy Wydziału Drogowego mają wyposażenie najnowocześniejsze, a dwulitrowy silnik turbodiesla o mocy 155 kM mówi sam za siebie.

W powiecie goleniowskim porządku pilnuje stu pięćdziesięciu funkcjonariuszy, w tym 26 policjantek. Pracy jest dużo i ciężko sprostać wyzwaniom, mimo to wykrywalność przestępstw rośnie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że policjanci mogą operować coraz nowocześniejszym sprzętem. Zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji miały na celu uświadomienie uczniom tego faktu. Po rozmowach z policjantami na różnych szczeblach, wiedzą już, że jeśli będą chcieli pracować w mundurze, to raczej nie zaczną od ciepłego biura lecz od ciężkiego wyposażenia oddziałów prewencji, gdzieś na meczu piłki nożnej, którego nie będą mogli nawet obejrzeć.

Wych. klasy Grzegorz Zając

Informację oraz zdjęcie otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie