Festiwal Nauk jest imprezą popularnonaukową organizowaną każdego roku w Szczecinie przez wyższe uczelnie. Odbywające się w jego trakcie zajęcia kierowane są głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem festiwalu jest zainteresowanie młodzieży różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowych naszego regionu.
W ramach Festiwalu Nauk w dniu 23 września na terenie Szpitala Klinicznego nr 2 w Zakładzie Chemii Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyły się warsztaty z chemii, na które zaproszeni zostali uczniowie naszego liceum. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy I o profilu ratownictwo medyczne oraz zainteresowani chemią drugo- i trzecioklasiści. Krótkie wprowadzenie dotyczące związków kompleksowych przedstawiła dr hab. n. med. Maria Olszewska, która poprowadziła też doświadczalną część zajęć zatytułowaną "Wpadnijmy w kompleksy, czyli kolorowa chemia". Młodzież miała możliwość samodzielnie przeprowadzić kilka doświadczeń dotyczących bardzo barwnych związków , jakimi są związki kompleksowe. Na zakończenie spotkania pani doktor Olszewska oraz dr n. chem. Małgorzata Stańczyk-Dunaj przeprowadziły szereg bardzo efektownych eksperymentów m. In. z ciekłym azotem, suchym lodem, pokazały chemiczny ogród, chemicznego węża i pastę dla słonia. Spotkanie z panią dr Stańczyk-Dunaj było dla nas bardzo miłym przeżyciem, ponieważ pochodzi ona z Nowogardu i również uczęszczała do naszego liceum.
Po wyjściu z Zakładu Chemii Medycznej przeszliśmy do Sali Kopernikańskiej. Odbywają się tam wykłady dla słuchaczy PUM. Siedząc w auli poczuliśmy się przez chwilę jak studenci medycyny.
Możliwość udziału w zajęciach organizowanych przez PUM ma dla licealistów wielkie znaczenie. Uczniowie liceum stoją przed wyborem nie tylko kierunku, ale także uczelni wyższej, na której podejmą studia. Dlatego też warto uczestniczyć w tego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych przez szkoły wyższe.
Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie.