wersja dla słabowidzących

Kolejne uprawnienia Starostów. - 01.01.1970 r.

Starosta ma oceniać wnioski przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej o dofinansowanie kosztów szkoleń lub studiów podyplomowych i stypendiów pracownikom.

samorząd.pap informuje:

Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, pracownicy mogą wykorzystywać urlopy postojowe na szkolenia (stypendia). Przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji finansowej będą mogły otrzymać wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń, studiów podyplomowych i składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca ma składać do starosty, który rozpatrzy go w ciągu 14 dni. Umowa ma być zawierana pomiędzy starostą a przedsiębiorcą.

Rozporządzenie nakłada na przedsiębiorców konieczność przedłożenia w powiatowym urzędzie pracy także zaświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie ostatnich trzech lat, informacji o innej pomocy publicznej, jaką przedsiębiorca otrzymał oraz sprawozdania finansowego za ostatni rok lub innych dokumentów pozwalających ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy.

W opinii Business Centre Club, niezrozumiały jest wymóg dostarczenia sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa "pozwalających ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy". Zdaniem pracodawców, biurokracja uniemożliwi udzielanie pomocy firmom w kryzysie.


- Starosta nie powinien dokonywać takiej oceny, skoro wynika ona z zaświadczenia o pozostawaniu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, dołączanego do wniosku o dofinansowanie i wydawanego przez organ określony ustawą – podkreślił dr Wojciech Warski przewodniczący Konwentu BCC, członek Trójstronnej Komisji w oświadczeniu przekazanym w tej sprawie.

Z kolei rozporządzenie, w sprawie określenia wzorów wniosku, zaświadczenia i wykazu pracowników oraz szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, opisuje zawartość wniosku, z jakim może wystąpić przedsiębiorca, by uznano go za pozostającego w przejściowych trudnościach finansowych.

- Wymogi biurokratyczne dotyczące okresu po uzyskaniu zaświadczenia i realizacji pomocy publicznej są niewspółmierne do skali pomocy – ocenił BCC. Zdaniem organizacji, jeśli rozporządzenia wejdą w życie w przedstawionym przez MPiPS kształcie, „znowu okaże się, że dobre intencje ustawodawcy zostały zniweczone przez biurokrację”.

Pieniądze dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej z Funduszu Pracy mają zostać przekazane do 31 stycznia 2012 r. Jak informuje MPiPS, na ten cel przewiduje się zwiększenie wydatków ze środków Funduszu Pracy o 500 mln zł. Z pomocy może skorzystać blisko 50 tys. pracowników.

Projekty rozporządzeń dostępne są w BIP MPiPS.