Dziś o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie, rozpoczęła się Konferencja dotycząca stresu, agresji i depresji wśród adiescentów ( młodzieży wchodzącej w wiek dorastania).
Konferencja zorganizowana przy współudziale finansowym Starostwa powiatowego w Goleniowie i Gminy Nowogard, miała na celu uświadomienie nauczycielom, pedagogom, pracownikom jednostek samorządowych, pilęgniarkom szkolnym i wszystkim zainteresowanym, zagrożeń i przeciwdziałań wynikających z coraz większego napięcia, stresu i depresji wśród młodzieży szkolnej.
Prelegentami podczas konferencji byli:
( podczas panelu medycznego): lekarz psychiatra p. Wojciech Klukowski, lek.med. p. Luiza Szczypiór, licencjonowana pielegniarka szkolna p. Mariola Budziak,
(w module pedagogicznym): dr n. Lucja Lassota, mgr Bożena Bierucka i mgr Ewa Krzak.
W konferencji udział wzięło szerokie grono nauczycieli, pielęgniarek, pedagogów i władz samorządowych : Przewodniczący Rady Powiatu Witold Kaleczyc, Wicestarosta Tomasz Kulinicz, Radna powiatowa Gizela Rybicka, Radny powiatowy Kazimierz Lembas oraz Burmistrz Nowogardu Kazimierz Ziemba, Przewodniczący Rady Miejskiej Nowogardu - Marek Krzywania oraz wizytator z ramienia Kuratorium Oświaty w Szczecinie p. Alina Sukiennicka. W spotkaniu uczestniczył także naczelnik WRIP Jacek Łapaj.
Najwazniejszym elementem konferencji był przekaz informacji dotyczący dobra dziecka na poziomie rodziny, kontaktu z rówieśnikami, środowiskiem, nauczycielami, pedagogami szkolnymi i pielegniarkami. Informacje medyczne i pedagogiczne uświadomiły narastający problem głębokiego stresu wśród młodzieży i powiększającej się liczby zachorowań na depresję.
"...aż 28% dzieci i młodzieży szkolnej dotknęła depresja - choroba, zwana już chorobą społeczną, chorobą końca XX i początku XXI wieku". to cytat z jednego z wykładów.
Często niezauważane przez nas wszystkich sygnały, symptomy takie jak - zaburzenia lękowe, dystomia czyli zmienność nastrojów , odrzucanie wszelkich propozycji aktywnego życia, środki psychoaktywne, używki, alkohol, złe samopoczucie, przewlekłe bóle, głównie głowy i stawów, mogą być symptomem lub objawem samej choroby. Obserwacja naszych dzieci, ich zachowań - może pomóc w szybkim ustaleniu rzeczywistych powodów apatii, braku snu itp. które mogą świadczyć o chorobie.
Tylko w szkołach gimnazjalnych u przebadanych dzieci, w wyniku wywiadów stwierdzono, że ponad 60% dziewcząt i ponad 50% chłopców miało juz objawy depresyjne. Szybka reakcja i skuteczna pomoc, może zapobiec nieszczęściu. Aż w 15% przypadków, depresja wpływa na próby lub decyzje samobójcze!!!
Analiza zagrożeń życia i przewlekłych chorób na przełomie ostatnich 20 lat oraz wyniki badań wskazują, że w 1990 roku depresja była na czwartym miejscu wśród najgroźniejszych chorób, a prowadziły w tym "rankingu" przewlekłe choroby płuc i układu oddechowego. Na rok 2020, a więc w ciagu 30 lat, ten obraz całkowicie się zmienia - przewiduje się , że poza chorobą niedokrwienną serca, już na drugim miejscu będzie depresja, tuż przed skutkami wypadków komunikacyjnych. "Pędzący Świat", niesie za sobą wiele zagrożeń.
Konferencja miała na celu uzmysłowienie tych zagrożeń i wskazanie elementów, jakie mogą być wykorzystane na linni dom-szkoła-medycyna, w celu zminiejszenia ich skutków.
Na podstawie materiałów z konferencji - zdjęcia i art, J. Łapaj.
Galeria :