wersja dla słabowidzących

Konferencja z okazji 5-lecia wejścia Polski do UE. - 01.01.1970 r.

„Polityka spójności dziś i jutro”- aktualnoości z Brukseli.

W środę 4 listopada 2009 roku, w budynku Komisji Europejskiej Charlemagne w Brukseli, odbyła się konferencja wysokiego szczebla pt. „Polityka spójności dziś i jutro”. Wydarzenie to było platformą wymiany opinii i poglądów dotyczących kształtu polityki spójności w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Konferencja idealnie wpisała się w obchody piątej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz w unijną debatę na temat przyszłości polityki spójności. Debata ta rozpoczęła się ogłoszeniem Raportu Fabricia Barki, który był jednym z wysokiej klasy ekspertów uczestniczących w konferencji. Prelegentami byli również m.in.: Jan Tombiński, Ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, Jan Kozłowski,  Prezes Zarządu Związku Województw RP, Paweł Samecki, Komisarz ds. Polityki Regionalnej, Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego, Jan Olbrycht, Poseł Parlamentu Europejskiego oraz Dirk Ahner, Dyrektor Generalny DG Regio oraz ministrowie ds. rozwoju regionalnego z Francji, Węgier i Hiszpanii.

Celem polityki spójności jest wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju w UE, a zwłaszcza zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy bogatymi i najbiedniejszymi regionami w Unii; jest również skutecznym narzędziem stabilizacji, stanowiąc bezpieczne źródło finansowania. Podobnie jak z upływem czasu zmieniły się wyzwania stojące przed europejskimi regionami, tak zmieniła się też sama polityka spójności. W wyniku istotnych zmian zachodzących w Unii w obliczu światowego kryzysu, polityka ulega stopniowym modyfikacjom.

Konferencji została zorganizowana wspólnie przez polskie biura regionalne w Brukseli, Związek Województw RP oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, przy wsparciu Komisji Europejskiej. Wydarzenie to było ogromnym sukcesem Polski na arenie międzynarodowej, o czym świadczyły liczne wyrazy uznania gości oraz bardzo wysoka frekwencja – w konferencji wzięło udział ponad 500 osób.

materiał ze strony UM w szczecinie , Autor: Polskie Regiony