Posiedzenie Konwentu w Kołobrzegu rozpoczęło się wspólnym spotkaniem ze Związkiem Celowym Powiatów WZ w celu omówienia spraw dotyczących prefinansowania projektu pn. " Pozyskanie i dystrybucja informacji o budynkach na terenie wojewodztwa zachodniopomorskiego", a rekomendowanego do finansowania z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego . Spotkanie połączone było z prezentacją multimedialną projektu i programu e-Geomapa oraz z przekazaniem wzorów wniosków o prefinansowanie z podanych mechanizmów. W tej częsci spotkania uczestniczyli, oprócz starostów ( w tym Tomasza Stanisławskiego ) i marszałka W. Husejki, geodecji powiatowi i główny geodeta województwa. Z naszego Powiatu udział w spotkaniu wzięła p. Marianna Sztylka, główny geodeta powiatowy.
NAstepnie, podczas własciwego harmonogramu Konwentu, omówiono Projekt Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - oś priorytetowa 3.
Na zaproszenie marszałka w spotkaniu udzial wzieła duża grupa informatyków powiatowych. Z naszego powiatu w spotkaniu uczestniczył Daniel Rutkowski. Ta część Konwentu poświecona była prezentacji projektu "ZIOM" - Zachodniopomorskiego Internetu Optycznego Mieszkańców oraz koncepcji budowy sieci internetowej łaczącej w magistralę światłowodową stolicy wojewodztwa z powiatami i gminami oraz mieszkańcami wiekszości miejscowości w naszym wojewodztwie. Projekt, optymistycznaie zakłada, nastepujące wersje działań:
1/ Przyjęcie załozeń projektowych do końca lipca 2009r. ( po spotkaniach z Prezydentami, Burmistrzami, Wojtami i informatykami tych jednostek )
2/ Opracowanie studium wykonalności ( do listopada 2009 r. )
3/ Wybór Operatora Infrastruktury ( do końca 2009 r. )
4/ Realizację projektu systemowego:
a/ I faza - ( do października 2010 r. )
b/ II faza - ( do stycznia 2013 r. )
c/ III faza - zakończenie projektu - t.zw. "ostatnia mila" internet dla mieszkańców ( do maja 2015r.)
Budżet sieci to około 140 mln. Złotych z czego budowa sieci szkieletowej i dystrybucyjnej - 110 mln. złotych
Zakup urządzeń dystrybucyjnych dla tej sieci - 16 mln. złotych
Wdrożenie, szkolenia, zarzadzanie SW, inwentaryzacja, itp. - około 14 mln. złotych.
Budowa sieci to montaż finansowy - wkład własny Wojewodztwa ( montaż z gminami i powiatami koszt po stronie JST - gmin i powiatów to wstepny szacunek rzedu 150-500 tys złotych) + Regionalny Program Operacyjny. Dodatkowo projekt można będzie oprzec o działania, które gwarantują : Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, PRO@CTIS , INTERREG , Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Wszelkie uwagi i zapytania mozna kierować p. Krzysztofa Bogusławskiego szefa zespołu wdrożeniowego - Zachodniopomorska Rada Spoleczeństwa Informacyjnego www.zrsi.szn.pl tel. 091 449 42 34
W ostatniej części Konwentu, w której jako przedstawiciel Powiatu wziął udział naczelnik WRIP Jacek Łapaj, marszałek ponownie podziękował za wkład w organizację Dni Województwa Zachodniopomorskiego POZNAŃ 2007 i WROCŁAW 2008 oraz wraz z dyrektorem Damianem Grasiem z Urzędu Marszałkowskiego przedstawili plany na dwa kolejne lata:
2009 - KATOWICE i 2010 BERLIN.
NA kolejne lata, jednoznacznie postawiono nie na promocję powiatów i gmin jako takich, a na promocje produktu turystycznego z danego regionu. Spotkania konsultacyjne w tej sprawie, będą odbywały sie cyklicznie, szczególnie że Zarząd Województwa postawił sobie ambitny cel - zorganizowania prezentacji województwa w Berlinie w 2010 roku , a Katowice, jako ( około ) trzy milionowa aglomeracja , mają być naszym wystąpieniem prezentacyjno- promocyjnym- jakby na zasadzie próby generalnej przed wielkim , potencjalnym wydarzeniem , jakim mogą się stać obchody DWZ w BERLINIE!
zdjęcie Jacek Łapaj WRIP: ( marszałek W. Husejko podczas prezentacji planów na DWZ w 2009 roku ).