Prawie 3 mld zł mniej do samorządowych budżetów trafi z podatku PIT, ponad 2 mld mniej z CIT. Jak wynika z przygotowanej przez resort finansów nowelizacji ustawy budżetowej, jedynie subwencja ogólna pozostanie bez zmian.
Skala załamania aktywności w gospodarce światowej i związane z nią pogorszenie sytuacji bieżącej oraz perspektyw dla polskiej gospodarki okazały się znacznie silniejsze niż wskazywały wcześniejsze prognozy instytucji krajowych i zagranicznych. Znalazło to odzwierciedlenie w pogorszeniu sytuacji budżetu państwa, przede wszystkim po stronie dochodowej – tłumaczy potrzebę nowelizacji budżetu Ministerstwo Finansów.
Stąd m.in. nowe szacunki wpływów państwa z podatków, w tym dochodowych, w których udziały mają samorządy terytorialne. Zgodnie z projektem nowelizacji, w stosunku do pierwotnych założeń o 15% spadną dochody z tytułu PIT (z 40,25 mld do 34,35 mld), a o 30% z CIT (z 33,12 mld do 23 mld).
Dla samorządów oznacza to potwierdzenie zauważanej przynajmniej od kilku miesięcy tendencji mniejszych wpływów. Z danych resortu finansów wynika, że w sumie w budżetach gmin, powiatów i województw zabraknie ok. 5 mld z tytułu udziałów w podatkach dochodowych.
2,8 mld złotych mniej w stosunku do danych wysłanych przez MF z lutym trafi do administracji lokalnej z PIT. Głównie ucierpią na tym gminy (udziały tego szczebla samorządu we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych stanowią 36,72%), a zwłaszcza miasta.
Mniejsze wpływy z CIT ( ok. 2,2 mld) zauważą przede wszystkim województwa, które mają 14% udział we wpływach budżetu państwa z podatku dochodowego od osób prawnych.
Nowelizacja bez zmian pozostawia kwotę subwencji ogólnej. Wynika to z faktu, że dane do jej obliczania pochodzą z końca 2007 roku i nie mogły ulec zmianie.