Europejska Sieć dziedzictwa Kulinarnego – założenia Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego jest formą współpracy pomiędzy regionami
i poszczególnymi przedsiębiorstwami (restauratorami, producentami, właścicielami hoteli, rolnikami etc.),
które chcą na terenie całej Europy ulepszać i promować regionalną żywność, produkty, usługi i potrawy
oraz zachowywać regionalne tradycje kulinarne, a także kreować nowe wśród mieszkańców danego regionu i odwiedzających go turystów. Jest tą forma współpracy, która umożliwia wykorzystanie żywności regionalnej jako drogi rozwoju biznesu na małą skalę oraz turystyki na poziomie lokalnym.
Europejska Sieć Dziedzictwa kulinarnego jest unikalna w swoim charakterze, gdyż zrzesza zarówno restauracje jak i producentów żywności, a także np. sklepy sprzedające regionalną żywność. Poprzez koncepcję i logo staje się rozpoznawalna w całej Europie, co stanowi bardzo dobrą podstawę dla rozwoju turystyki.
Celami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego są:
1. Promocja rozwoju tradycyjnej i nowoczesnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców;
2. Rozwój współpracy w obrębie regionu;
3. Rozwój współpracy między regionami;
4. Wzmocnienie tożsamości regionalnej;
5. Dostarczenie przewodnika dla konsumentów i turystów.
Sama koncepcja Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała ponad 10 lat temu (1995 rok)
na bazie współpracy transgranicznej pomiędzy południowo–wschodnią Skanią w Szwecji i duńską wyspą Bornholm. W ciągu lat sieć poszerzyła się i obejmuje teraz również niektóre kraje basenu południowego Bałtyku, a łącznie w jej skład wchodzi 20 regionów z całej Europy (z Danii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Norwegii, Polski, Hiszpanii i Szwecji).
Zadanie i główny cel sieci to promocja niewielkiej produkcji żywnościowej i ułatwienie dostępu konsumentów i turystów do dań regionalnych i lokalnych poszczególnych członków sieci jako element rozwoju regionalnego. Wizją sieci jest „rozwój biznesu, spełnianie potrzeb konsumentów, wzmacnianie tożsamości regionu poprzez wspólną promocję żywności regionalnej w całej Europie”.
Europejska Sieć dziedzictwa Kulinarnego obejmuje –składa się z trzech poziomów:
1. Poziom europejski – Koordynator Europejski
2. Poziom regionalny – Region/ województwo
3. Poziom biznesowy – Przedsiębiorstwa
Poziom europejski to koordynatorzy europejscy przyznający licencje regionom starającym
się o przystąpienie do sieci, organizujący szkolenia, dbający o zasoby strony internetowej itp.
Poziom regionalny to organizacja regionalna, składająca wniosek o członkostwo w sieci i będąca oficjalnym właścicielem licencji w regionie (właścicielem loga i koncepcji funkcjonowania sieci jest Komitet Współpracy Południowo – Wschodniej Skanii, który jest instytucją publiczną na poziomie regionu.
Znak firmowy jest zarejestrowany w Europejskim Biurze harmonizacji w Alicante). Organizacja ta powinna
być w miarę możliwości organizacją publiczną, dającą gwarancje dłuższego funkcjonowania na rynku.
W naszym przypadku jest to samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Samorząd pełni rolę punktu kontaktowego dla koordynatorów europejskich oraz biznesowych członków sieci, a także podejmuje działania promocyjne na terenie regionu. Właściciel licencji (czyli poziom regionalny) uczestniczy w corocznych spotkaniach członków sieci, które obejmuje dwudniową konferencje nt. funkcjonowania sieci oraz dwudniową podróż studyjną, połączoną ze zwiedzaniem regionalnych punktów zrzeszonych w sieci (restauracje, producenci, sprzedaż produktów rolnych bezpośrednio w gospodarstwie). Koordynatorem regionalnym w Województwie Zachodniopomorskim jest Magdalena Bulikowska z Biura Turystyki Wydziału Kultury, Edukacji, Turystyki i Sportu UM WZ.
Poziom biznesowy zostaje zaktywizowany w momencie, gdy region stanie się oficjalnie członkiem sieci (przejdzie z poziomu regionu kandydującego na poziom regionu członkowskiego). Od tego momentu restauracje, producenci, firmy cateringowe, dystrybutorzy etc., którzy uzyskali w regionie licencję,
mogą używać logo sieci, otrzymują dostęp do strony internetowej itp. organizacja regionalna może we własnej kompetencji wprowadzić opłatę dla regionalnego biznesu za uczestnictwo w sieci. Opłata ta może pokrywać np. koszty administracji ramach sieci na poziomie regionalnym.
Sieć oparta jest na aktywnym działaniu regionalnych koordynatorów, których misją jest wprowadzanie nowych członków wśród biznesu (restauracji, producentów żywności, firm cateringowych, hurtowni, detalistów, firm przetwórstwa żywności etc.) do sieci. Europejski koordynator służy wsparciem, pomocą, doradztwem oraz promocją regionu i biznesu regionalnego związanego z żywnością na wspólnej stronie internetowej
www.culinary-heritage.com