wersja dla słabowidzących

Lekcja z ujawniania śladów daktyloskopijnych w I LO w Nowogardzie - 02.04.2014 r.

 -

Uczniowie klasy trzeciej o profilu policyjnym w ramach edukacji policyjnej realizują obecnie zagadnienia dotyczące technik kryminalistycznych. Podczas ostatnich zajęć uczyli się podstawowych sposobów ujawniania śladów. Pobieranie odcisków linii papilarnych od osób mogących mieć związek z jakimś zdarzeniem przestępczym, świadków, zatrzymanych itp., odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu nasączonej poduszki daktyloskopijnej, płytki (metalowej bądź szklanej), wałka nasączonego tuszem, a następnie przetoczeniu palców daktyloskopowanej osoby po odpowiednich polach na karcie rejestracyjnej lub daktyloskopijnej.

Uczniowie w trakcie lekcji ujawniali ślady poprzez opylenie przy użyciu odpowiedniego pędzelka przedmiotu lub jego części specjalnym proszkiem daktyloskopijnym - argentoratem. Preparat ten przykleja się do substancji potowo-tłuszczowej tworzącej ślad, dając wyraźny jego obraz. Zabezpieczanie polega na fotograficznej rejestracji, a następnie przeniesieniu śladów na odpowiednio przyciętą folię daktyloskopijną. Żelatynową warstwę przykleja się do podłoża, w pobliżu ujawnionego śladu i następnie stopniowo przykłada się pozostałą część, dociskając kciukiem. Konieczne jest uważanie, by pod powierzchnią nie pozostały pęcherzyki powietrza, ponieważ spowoduje to powstanie ubytków w obrazie śladów, których nie da się później uzupełnić. Następnie należy przykleić warstwę żelatynową na podkładkę, stosując się do zasady kontrastowości (jeśli używany był jasny proszek, wybiera się podkładkę w kolorze ciemnym, i odwrotnie). Ślad zabezpiecza się pod względem formalno-procesowym przyszywając do niego tzw. metryczkę z opisem, kolejnym numerem śladu i nazwiskiem zabezpieczającego, oraz umieszcza się te informacje w protokole oględzin.

Ciekawostką dla wszystkich były także informacje, że linie papilarne każdego człowieka charakteryzują się trzema cechami, tzw. zasada 3N - niezmienności, nieusuwalności i niepowtarzalności.

Informację otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie.