wersja dla słabowidzących

Lepiej być ( pięknym ) i bogatym ? 04.08.2008r. - 01.01.1970 r.

Okazuje się, że „dobrze” nie musi oznaczać „lepiej”. Już za 8 lat, pięć polskich województw może stracić unijne dotacje. Według normatywów Unijnych, mieszkańcy tych województw staną się zbyt zamożni, by otrzymywać wsparcie z Brukseli.

W obecnym okresie -  na pomoc dla Polski przeznaczonych jest 85% unijnych środków. W kolejnych okresie projektowania 2013-2020 zacznie obowiązywać nowy siedmioletni budżet Unii Europejskiej i sytuacja może ulec zmianie. Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego i zamożności Polaków,  takie regiony jak Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Śląska i Pomorze, według najnowszej prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, mogą utracić dostęp do Unijnych pieniędzy!  Badania te przewidują,  że w 2015 roku poziom zamożności mieszkańców tych województw przekroczy 75% unijnej średniej, a to oznacza utratę części pomocy z Unii Europejskiej, zwłaszcza na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół czy szpitali.


Z jednej strony jest to powód do dumy, bo społeczeństwo polskie szybko się bogaci. Z drugiej jednak - oznacza poważne wyzwania dla województw.  Oczywiście  Polska może pójść śladem Hiszpanii, która zabiegała o podniesienie limitów pomocy z UE .

 

Równolegle ze „zmartwieniami co będzie po 2015 roku” rozliczamy się z pierwszego okresu pomocowego za lata 2004-2006. Polska wydała prawie 90% funduszy strukturalnych, które dostaliśmy właśnie na pierwsze lata w Unii! Jednak  rosnące  w zawrotnym tempie koszty inwestycji spowodowały, że unijnych pieniędzy starczy nam w przyszłości na mniej, niż planowaliśmy.

 

Według statystyk Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że do 30 czerwca 2008 r. wypłacono już prawie 26 mld zł, czyli 89,3% unijnych funduszy strukturalnych, jakie Polska dostała na lata 2004-06,  co w porównaniu z innymi krajami UE z naszego regionu daje dobry wynik.  Lepsi od nas są Węgrzy - już w styczniu mieli wydanych ponad 80% funduszy, a gorsi - Cypryjczycy  tu poziom wykorzystania sięgnął zaledwie 62% .