wersja dla słabowidzących

METROPOLIE do poprawki! 15.07.2008r. - 01.01.1970 r.

Informujemy za Związkiem Powiatów Polskich:

METROPOLIE DO POPRAWKI:
 
Związek Gmin Wiejskich zaopiniował negatywnie projekt ustawy o metropoliach. Pozostałe korporacje samorządowe, mimo że są za, to  mają jednak do rządowej propozycji  wiele uwag.

Zdaniem Unii Metropolii Polskich, o ile pozytywnie należy ocenić sam pomysł tworzenia struktur metropolitalnych, o tyle szczegóły przygotowanego w MSWiA projektu wymagają dalszej dyskusji. Jak podkreślają przedstawiciele największych polskich miast czasu jest dużo, ponieważ nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać od nowej kadencji samorządów.

W stanowisku z 20 czerwca, samorządowcy postulują przeprowadzenie porównawczych analiz modeli zespołu metropolitalnego proponowanego w projekcie ustawy oraz powiatu metropolitalnego postulowanego przez UMP.

Przygotowany przez rząd projekt jest w założeniach zgodny z oczekiwaniami Związku Miast Polskich, a jak podkreślają przedstawiciele tego szczebla samorządu jedną z jego zalet jest realizacja zasady nieingerencji w dotychczasowe zadania i kompetencje samorządów lokalnych, zwłaszcza gmin.

Niemniej, zdaniem ZMP w projekcie zabrakło m.in. otworzenia dla wszystkich miast prezydenckich dostępu do kategorii miast na prawach powiatu, wprowadzenia przepisów dotyczących rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, jednolitego zarządu dróg w granicach administracyjnych miast oraz zmian w ordynacji wyborczej do rad powiatów.

Negatywnie rządową propozycję zaopiniował w stanowisku z 4 lipca Związek Gmin Wiejskich. Zdaniem zarządu, projekt jest „kolejną próbą rozwiązywania problemów dużych miast kosztem gmin ościennych”.

W opinii ZGW, sposób podejmowania decyzji całkowicie zaspokaja aspiracje dużego miasta, a gminom zabiera się kompetencje do dysponowania dowolnie własną przestrzenią i realizowania własnych zadań.

Samorządowcy podkreślili, że decyzje powinny być podejmowane w drodze consensusu, a obszary metropolitalne powinny być tworzone dobrowolnie i dodatkowo wspierane z budżetu państwa.

Inicjatywę nadania dużym ośrodkom miejskim statusu metropolii „z aprobatą” przyjął Związek Województw RP. Jak jednak podkreśla w ustawie należy uwzględnić gwarantowaną innymi przepisami prawa rolę samorządu województwa.

Chodzi m.in. o sporządzanie strategii rozwoju i zagospodarowania obszaru metropolitalnego jako części strategii rozwoju województwa oraz uwzględnienie roli regionu w zmianie granic obszarów metropolitalnych.

Zdaniem związku należy precyzyjnie określić hierarchię dokumentów planistycznych na obszarze metropolitalnym, a także wyłączyć status metropolii dla największych miast, pozostałym pozostawiając rolę wpisanych już do ustawy „centrów rozwoju regionalnego”.

Projekt ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitalnych jest obecnie konsultowany w ramach zespołu ustrojowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Został też opublikowany na stronie BIP MSWiA.