Oto do jakich wniosków doszło Ministerstwo Pracy po analizie raportów o stanie bezrobocia w Polsce:
Szkolnictwo zawodowe nie odpowiada potrzebom nowoczesnego rynku pracy, poziom bezrobocia wynosi 10,5 proc., a w urzędach pracy jest zarejestrowanych 1,6 mln bezrobotnych. Resort pracy chce motywować bezrobotnych, by aktywnie szukali pracy i dokształcali się .
Według projektu, bezrobotny który odrzuci ofertę pracy lub szkolenia, straci status na cztery miesiące, potem na pół roku, wreszcie - aż na dziewięć miesięcy. Teraz traci go na trzy miesiące, a potem może się zarejestrować od nowa. I tak w kółko. A status bezrobotnego daje m.in. bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.
Aktywizować bezrobotnych mają także zasiłki - wyższe niż obecnie, ale stopniowo malejące. Zasiłek byłby powiązany z wynagrodzeniem minimalnym - przez pierwsze trzy miesiące wyniesie 70 proc. tej płacy, potem - 50 proc.
Do udziału w bezpłatnych szkoleniach ma skłaniać wyższe stypendium naukowe - ma wynosić 950 zł przed 50. rokiem życia i 1100 zł po 50. Szkolenia w przypadku niektórych zawodów będą trwały kilka miesięcy, a w przypadku innych - nawet do roku, codziennie po klika godzin. Zakończą się egzaminem. Kto nie będzie przychodził - straci prawo do świadczeń.
Informacje z Gazety Wyborczej.