wersja dla słabowidzących

Ministerstwo Środowiska - 01.01.1970 r.

Nowy projekt ustawy o gospodarce odpadami.


 

Do 2012 roku urzędy marszałkowskie będą prowadziły krajowy rejestr przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek - przewiduje projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Racjonalna gospodarka odpadami to w Polsce jeden z głównych nierozwiązanych dotąd problemów w ochronie środowiska – podkreśla Ministerstwo Środowiska. Aby sprostać unijnym standardom, niezbędne są zmiany w prawie. Resort kończy prace nad zmianami dotyczącymi szczególnych rodzajów odpadów.

Mamy już wdrożone ustawy dotyczące: zagospodarowania sprzętu elektrycznego (AGD) i elektronicznego, zużytych baterii akumulatorów oraz recyklingu pojazdów. Ostatnim aktem prawnym, dotyczącym szczególnych rodzajów odpadów jest projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. MŚ poinformowało, że ustawa powinna wejść w życie wczesną wiosną 2010 roku.

Ustawa ma wprowadzić unijne standardy do polskiego prawa. Jak przyznaje Ministerstwo Środowiska w oświadczeniu w sprawie projektu „niestety, dotychczas Polska nie dochowała obowiązku notyfikacji już istniejących krajowych regulacji prawnych w Komisji Europejskiej, pomimo takiej konieczności wskazanej w art. 16 Dyrektywy 94/62/WE”.

Po wejściu w życie ustawy, uporządkowany zostanie krajowy system zbierania odpadów opakowaniowych i ich recyklingu. Przepisy mają system „uszczelnić” i równocześnie przeciwdziałać procederowi „handlu kwitami”.

Na czym ma polegać to „uszczelnienie”? Prowadzony będzie krajowy rejestr, obejmujący wszystkich przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek, organizacje odzysku, oraz przedsiębiorców prowadzących recykling odpadów opakowaniowych. Do 2012 roku rejestr prowadzić będą marszałkowie województw.

Po 2012 roku rejestr zostanie włączony w kompleksową bazę danych o odpadach, prowadzoną przez Główną Inspekcję Ochrony Środowiska.

Koszty prowadzenia rejestru urzędy marszałkowskie pokryją z opłat: rejestrowej i rocznej. Jak zapowiada MŚ, opłaty te będą na niewysokim poziomie – maksymalnie 250 zł rocznie.

Z szacunków resortu wynika, że będzie to około 5 mln zł rocznie. Pieniądze te, oprócz tego, że będą przeznaczane na prowadzenie rejestru, mają też zostać wykorzystane na edukację ekologiczną.

Ustawa wprowadzi też (od 1 stycznia 2015 roku) opłatę recyklingową za torebki foliowe - maksymalnie 40 gr. za sztukę. Zadaniem tego mechanizmu jest redukcja zużycia torebek foliowych, których obecnie Polacy zużywają ponad 6 mld sztuk rocznie. Ogromna większość z nich mogłaby być wyeliminowana, z pozostawieniem jedynie torebek na towary spożywcze. – informuje ministerstwo.

Również w tym przypadku przychody z tej opłaty trafiałyby do urzędów marszałkowskich z przeznaczeniem na finansowanie systemów zbiórki i recyklingu odpadów oraz edukację w tym zakresie.

 

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=wiadomosci_centralne&dep=57284&data=&_CheckSum=360457509