wersja dla słabowidzących

Młodzieżowa Akademia Medyczna - 01.01.1970 r.

 -

MAM PUM.

 

 

 

14 czerwca w studiu Polskiego Radia Szczecin odbędzie się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2011/2012 Młodzieżowej Akademii Medycznej MAM PUM.

W bieżącym roku szkolnym w projekcie Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezesa Polskiego Radia Szczecin, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Szczecina MAM PUM uczestniczyli uczniowie klas III dwóch liceów ogólnokształcących z naszego powiatu (I Liceum Ogólnokształcące im Stefana Żeromskiego w Goleniowe i I Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Gierczak w Nowogardzie).

Od 6 października 2011 roku uczestnicy projektu, brali udział w organizowanych w studiu Polskiego Radia Szczecin wykładach. Każdy „student” otrzymał indeks i miał obowiązek uczestniczenia w wykładach, dyskusjach panelowych oraz testach. Obok wiedzy zdobytej podczas realizacji projektu uczestnicy "MAM PUM" uzyskali również wpis na świadectwie ukończenia liceum, a na uroczystym zakończeniu 14 czerwca 2012 roku otrzymają certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie.

Celem Młodzieżowej Akademii Medycznej MAM PUM jest popularyzacja i poszerzenie wiedzy o zdrowiu wśród uczniów zachodniopomorskich szkół ponadgimnazjalnych. Projekt jest także próbą atrakcyjnego poszerzenia programu kształcenia o informacje dotyczące zdrowia człowieka, wymagane zarówno na maturze, jak i w trakcie studiów na kierunkach medycznych i pokrewnych. Wykłady wygłaszali wybitni naukowcy - nauczyciele akademiccy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a uczniowie mieli możliwość poznania takich wybitnych postaci świata nauki i medycyny jak: prof.dr hab.n.med. Andrzeja Ciechanowicza, prof.dr hab.n.med. Wenancjusza Domagały, dr hab.n.med.prof. PUM Stanisława Zajączka, dr hab.n.med.prof. PUM Jacka Rudnickiego oraz Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Zajęcia miały ułatwić uczniom przyszły wybór zawodu i zachęcić do studiowania w stolicy naszego województwa.

Tematyka spotkań była różnorodna. Dotyczyła między innymi transplantologii, genetyki, diagnostyki prenatalnej, chorób układu krążenia a także nowotworów. Wszystkie wykłady przygotowane były profesjonalnie i poszerzały wiedzę uczniów o wiadomości podstawowe oraz ponadprogramowe. Po każdym wystąpieniu uczestnicy mieli możliwość udziału w dyskusji, w trakcie, której uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące pytania, dotyczące wybranej tematyki. Uczniowie biorący udział w wykładach pochodzili z różnych szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa.

Projekt MAM PUM pozwolił uczestnikom na uzyskanie wiedzy niezbędnej do napisania egzaminu maturalnego i dalszej nauki na kierunkach studiów związanych z życiem i zdrowiem człowieka. Uczniowie szkół uczestniczących w projekcie bardzo dobrze wspominają czas spędzony na wykładach MAM PUM i polecają udział w podobnych projektach swoim młodszym kolegom i koleżankom.

Poniżej przedstawiamy kilka wypowiedzi uczniów, którzy uczestniczyli w Młodzieżowej Akademii Medycznej MAM PUM.

„Moim zdaniem MAM PUM bardzo pomaga w wyborze kierunków studiów, ponieważ daje namiastkę tego, co czeka uczniów, którzy chcą wybrać się na medycynę i pokrewne kierunki. Uczniowie mogą przekonać się, że dany kierunek studiów będzie dla nich interesujący, co więcej, mogą poznać wykładowców, a to na pewno ułatwi im wybór studiów. – Natalia Mikulska

„Kiedy słuchałam wykładów wielu profesorów, zaimponowało mi indywidualne podejście do ludzi u każdego z prowadzących. Ogromna wiedza i zapał, z jakim mówili o tematach, na których znają się najlepiej, były godne podziwu i niewątpliwie sprawiły, że podczas słuchania wykładów do głowy przychodziły myśli o tym, aby być właśnie takim lekarzem. – Anna Adamkiewicz

„Najbardziej zaintrygowały mnie zajęcia dotyczące medycyny estetycznej. Nie wiedziałam, że jest tyle metod, oprócz operacji plastycznej, które umożliwiają poprawę wyglądu zewnętrznego. Ale oprócz tego nie byłam świadoma tego, ile ważnych informacji i rzeczy jest o nas zapisane w naszych genach. Dzięki takim zajęciom uświadomiłam sobie, że żeby mieć 100% pewność nieposiadania genów odpowiedzialnych za występowanie raka, trzeba się przebadać u specjalisty. Po tych zajęcia od razu wysłałam moją mamę na badania. - Jolanta Żurawska” 

„MAM PUM nie miał większego wpływu na wybór kierunku studiów, ponieważ od dłuższego czasu myślałem o studiowaniu na politechnice. Jednak pod wpływam tego projektu zacząłem się interesować uczelniami medycznymi bądź kierunkami związanymi z biologią (biotechnologia, inżynieria biomedyczna). Według mnie wykłady były dobrze zorganizowane. – Radosław Szafrański

„MAM PUM na pewno odgrywa wielką rolę w życiu przedmaturalnym wielu uczniów. To dzięki niemu rzesza z nich być może wybierze właśnie medycynę jako swój kierunek w którym będą chcieli się dalej kształcić. To dzięki informacjom tu zdobytym a także dzięki ciekawym wykładom została zaszczepiona w każdym z nas nutka małego odkrywcy. O czym autorzy powinni pomyśleć? O tym by jak największa liczba osób mogła skorzystać z owego programu. – Damian Obolewicz

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Goleniowie.