Oprócz tej kalendarzowej, synoptycy zapowiadają nadejście właściwej, z lekkim mrozem i śniegiem ( jak na zdjęciu ) i to może już na Święta. Czy w naszym regionie, znanym raczej z umiarkowanego klimatu, także będziemy mieli białe święta? Przekonamy się za pięć dni.
Żeby podkreslić odpowiednią porę roku, nasza nowa strona internetowa jest tak zaprojektowana, żeby w dniach uznawanych za nadejście kolejnej - zmieniała się jej szata graficzna. Dlatego w najbliższy poniedziałek przejdziemy na scenerię zimową.
A jak jest w rzeczywistości? Otóż daty rozpoczynające astronomiczne pory roku są na całej Ziemi jednakowe. Przyjmuję się, że rozpoczynają się one w następujących dniach:
- 21 III - wiosna,
- 22 VI - lato,
- 23 IX - jesień,
- 22 XII - zima.
Daty te ulegają przesunięciu, na przykład w roku przestępnym. Na półkuli północnej kalendarzowe pory roku pokrywają się z porami astronomicznymi, natomiast na półkuli południowej są przesunięte o pół roku w stosunku do pór astronomicznych. Tak więc, na półkuli południowej styczeń i luty są miesiącami kalendarzowego lata, zaś lipiec i sierpień są miesiącami kalendarzowej zimy.
Wyróżnianie astronomicznych pór roku jest wynikiem zmian oświetlenia Ziemi.
Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca. Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. I skoro nadchodzi zima, to aby do wiosny!