wersja dla słabowidzących

NIE dla dopalaczy! - 01.01.1970 r.

www.dopalaczeinfo.pl

Za stroną Urzędu Marszałkowskiego przekazujemy informację o akcji NIE -dla dopalaczy!

Więcej informacji o kampanii oraz o substancjach zawartych w tzw. dopalaczach znajdą Państwo na stronie kampanii http://www.dopalaczeinfo.pl/ .
W 2008 r. w Polsce pojawiło się szereg sklepów oferujących tzw. dopalacze. Liczba sklepów jednej z sieci w ciągu tylko jednego roku osiągnęła poziom ponad 40 punktów.  
Według najnowszych badań zrealizowanych w 2008r. przez CBOS na zlecenie KBPN wśród młodzieży z  końcowych klas szkół ponadpodstawowych (18-latkowie), 3,5% respondentów przyznało się od używania tzw. „dopalaczy” kiedykolwiek w życiu. Zupełnie nowe zjawisko jakim jest używanie „dopalaczy” wg tych badań charakteryzuje się zbliżonym rozpowszechnieniem do narkotyków tradycyjnie obecnych, takich jak grzyby halucynogenne (3,6%) czy kokaina (2,2%). Jak spojrzymy na wskaźniki używania w ciągu ostatnich 30 dni „dopalacze” są trzecią co do rozpowszechnienia substancją używaną przez młodzież w Polsce zostawiając za sobą tak tradycyjnie polskie narkotyki jak np. amfetamina. Do używania amfetaminy ciągu ostatnich 30 dni przyznało się 1,1% badanych. W tym samym okresie dopalaczy używało 1,5% badanych.
Trendy dotyczące używania przez młodzież tradycyjnych, dobrze znanych na rynku narkotyków wykazują tendencję spadkową. Z drugiej jednak strony istnieją przesłanki do stwierdzenia, że pomimo stosunkowo ograniczonego rozpowszechnienia używania dopalaczy, zjawisko to charakteryzuje się dużą dynamiką oraz potencjałem rozwojowym. Ponadto nieznany i trudny do oceny jest stopień zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla pojedynczych użytkowników oraz bardziej globalnie, dla zdrowia publicznego.
W celu ograniczenia zjawiska przyjmowania oraz handlu nowymi substancjami, z inicjatywy Rządu oraz Parlamentu polskiego przygotowana została nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzająca pod kontrolę prawną szereg substancji pochodzenia roślinnego, benzylpiperazynę oraz syntetyczny kanabinoid JWH-018. Obecnie ustawa powróciła do Sejmu po zmianie wprowadzonej przez Senat dotyczącej nieprawidłowej pisowni jednego ze specyfików. Nowelizacja wejdzie w życie najprawdopodobniej w kwietniu 2009. 
Ponadto pod koniec 2008r. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii zainicjowało kampanię społeczną adresowaną do młodzieży. Więcej informacji o kampanii oraz o substancjach zawartych w tzw. dopalaczach znajdą Państwo na stronie kampanii http://www.dopalaczeinfo.pl/ .