wersja dla słabowidzących

„Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?” - 03.04.2014 r.

 -

Uczennice z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie zorganizowały debatę.

28 marca Daria Grądz i Dagmara Chojnacka, uczennice II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkól nr 1 w Goleniowie – kandydatki do Sejmu Dzieci I Młodzieży zorganizowały debatę na temat „Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”. Pomysł na debatę nie był przypadkiem. W tym roku, po raz kolejny, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Od kilku kadencji frekwencja obywateli wykazuje tendencję spadkową. Frekwencja nie jest zadowalająca, a tym roku sytuacja może się powtórzyć.  W samym roku 2009 do urn przystąpiło niewiele ponad 24% Polaków uprawnionych do głosowania.

W debacie udział wzięło znamienite grono gości:

• Starosta Goleniowski Tomasz Stanisławski
• Wicestarosta Powiatu Goleniowskiego Tomasz Kulinicz
• Burmistrz Gminy Goleniów Robert Krupowicz
• Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Małgorzata Wojtysiak
• Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Goleniowie Czesław Siwek
• Radny Rady Powiatu w Goleniowie Piotr Kijko
• Julia Hoffmann - Stowarzyszenie Młodzi Demokraci/ Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie
• Michał Wojtyś i Michał Laskowski - Federacja Młodych Socjaldemokratów
• Rafał Niburski - Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości
• Łukasz Mituła - Radny Rady Miejskiej w Goleniowie
• Lokalne media - Gazeta Goleniowska i TV Goleniów.

W czasie debaty zostały przedstawione wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Goleniowie na temat ich udziału w życiu społecznym i politycznym kraju. Otrzymane wyniki są zatrważające. Młodzi ludzie nie są zainteresowaniu udziałem w wyborach do europarlamentu. Ze 130 przebadanych osób, tylko 60 wyraża chęć do udziału w wyborach, tylko 6os. przynależy do klubów, organizacji czy stowarzyszeń, a tylko 30 os. wyraziło chęć do wstąpienia do jakiejś organizacji lub stowarzyszenia, gdyby mieli możliwość. Otrzymane wyniki porównałyśmy z danymi statystycznymi dot. frekwencji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009r., gdzie niecałe 25% wyborców uprawnionych do głosowania poszło do urn. O skomentowanie otrzymanych wyników poproszono przybyłych gości i ekspertów. Także publiczność - uczniowie klasy 1TA i 2LE miała szansę zadawania pytań.

Mamy nadzieję, że propozycje młodzieży będą miały wpływ na konkretne decyzje i działania, a działania przez nas podjęte – w tym kampania profrekwencyjna – pomogą zmobilizować mieszkańców powiatu goleniowskiego do udziału w majowych wyborach do Europarlamentu.

Obejrzyj film.

Zobacz zdjęcia.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.