wersja dla słabowidzących

Obchody Narodowego Święta Niepodległości przez uczniów goleniowskiego liceum - 01.01.1970 r.

 -

 

 

 

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku, w tym dniu, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego w Goleniowie, jak również szkolny poczet sztandarowy, uczestniczyli w uroczystościach rocznicowych w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Goleniowie, a także przy Pomniku Niepodległości, składając kwiaty, biorąc udział w apelu poległych oraz w śpiewaniu pieśni o charakterze patriotycznym. Grupa uczniów i nauczycieli liceum brała również aktywny udział w biegach z okazji 24. Goleniowskiej Mili Niepodległości.

Z historią Święta Niepodległości uczniowie liceum mieli okazję się zapoznać poprzez wysłuchanie audycji przygotowanej przez nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie – Mariusza Gruszeckiego oraz grupę uczniów a wyemitowanej przez szkolny radiowęzeł dwa dni przed uroczystościami rocznicowymi.

Jak wszyscy wiemy dzień ten ma szczególne znaczenie dla Polaków, dla tych w kraju i poza jego granicami ponieważ po 123 latach zaborów Polska, w wyniku I wojny światowej, odzyskała niepodległość, wróciła na mapę Europy jako niezależne, suwerenne państwo.

Przyłączając się do inicjatywy Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, by dzień 11 listopada był dniem wolnej Polski i okazją do okazania naszej wspólnoty, radości i dumy, uczniowie liceum przygotowali biało - czerwone kotyliony, by przypięte do ubrania każdego ucznia i nauczyciela biorącego udział w uroczystościach, tego właśnie dnia, podkreślały radosny wymiar święta.

W piątek, 9 listopada 2012 r. grupa miłośników historii z goleniowskiego liceum wraz z nauczycielem historii - Jarosławem Popowskim skorzystała z zaproszenia Ośrodka Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej uczestnicząc w wykładzie dr Przemysława Benkena „Odrodzenie P:aństwa Polskiego po I wojnie światowej”.

Wszyscy jesteśmy wdzięczni architektom wolnej Polski: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, ale przede wszystkim setkom tysięcy osób, których wysiłek doprowadził do tego, że możemy dziś żyć u siebie, we własnym kraju. Dlatego Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada w pełni zasługuje na oficjalne określenie Narodowe.

Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Goleniowie.