wersja dla słabowidzących

Obóz szkoleniowy w ramach edukacji policyjnej - 24.06.2014 r.

 -

W dniach 01-05.06.2014 r. klasa IIC uczestniczyła w obozie szkoleniowym.

W dniu 02.06.2014 r. uczniowie klasy o profilu policyjnym zwiedzili Szkołę Policji w Słupsku. Po obejrzeniu izby tradycji i filmu przedstawiającego historię szkoły, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowymi obiektami do symulacji interwencji. Obiekty te są bardzo nowoczesne dają możliwość zmiany scenografii w kilka minut, w taki sposób że kolejne ćwiczenie może przewidywać całkowicie nowe założenia. Jako ostatni element zwiedzania pilskiej szkoły policji przypadła strzelnica. Te zajęcia jak zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem. Uczniowie obejrzeli dwie osie strzeleckie o długości 50 i 25 metrów. Obie wchodzą w skład całego kompleksu krytej strzelnicy. Na koniec każdy z uczniów miał możliwość zapoznania się z uzbrojeniem Policji, które jest na wyposażeniu szkoły.

W dniu 03.06.2014 r. uczniowie udali się do Ustki. Tam uczestniczyli w zajęciach w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Były to całkiem nowe zagadnienia z którymi zetknęli się uczniowie. Każdy przez chwilę mógł stanąć za kołem sterowym okrętu wojennego i posterować nim. Instruktorzy zakładali coraz trudniejsze warunki atmosferyczne zwiększając siłę wiatru, dodając kolejno opady deszczu, śniegu, mgłę by zakończyć porą nocną. Uczniowie przekonali się, że sterowanie okrętem wojennym nie jest proste, woda to nie jest asfalt i nie można zatrzymać okrętu przez wciśnięcie pedału hamulca. Z mostka okrętu wojennego przeszliśmy do sali gdzie uczniowie zapoznali się z budową i zasadami działania min morskich i ciężkich torped. Kolejnym elementem z którym zapoznali się uczniowie było serce okrętu wojennego czyli silnik. W formie symulacji komputerowej, można było przeprowadzić przykładowe uruchomienia silnika okrętu wojennego. Ciekawostką jest to, że przy uruchomieniu okrętu wojennego wcale nie uruchamiany jest jako pierwszy silnik główny. Najpierw uruchamiane są agregaty prądotwórcze, kompresory powietrza a dopiero na końcu silnik główny. W nowoczesnej armii konieczna jest szybka i skuteczna łączność. To był ostatni element zwiedzania usteckiego centrum. Uczniowie przekonali się, że armia dysponuje nowoczesnymi środkami komunikacji przy wykorzystaniu technik satelitarnych. Jednak obok tego funkcjonują nadal i wykorzystywane są w komunikacji tradycyjne sposobu komunikowania się takie jak - alfabet semaforowy, czy komunikacja przy użyciu flag komunikacyjnych. Wrażeń i nowych przeżyć było co niemiara. Przy tym na każdym kroku uczniowie mieli kontakt ze słuchaczami szkoleń w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Może i nasi uczniowie niebawem zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych.

Ostatni dzień pobytu w Słupsku zaplanowany był na zwiedzanie obiektów Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Naszym przewodnikiem był Rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku podkom. Robert Czerwiński. Uczniowie kolejno zapoznawali się ze stanowiskiem pracy technika kryminalistyki, dyżurnego jednostki policji by na końcu trafić do pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Uczniowie przekonali się, że raczej nie są to miłe przeżycia związane z pobytem w tych pomieszczeniach jako osoby zatrzymanej. Pobyt uczniów w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku został utrwalony przez lokalną telewizje tj. Kanał 6 - link do strony http://www.kanal6.pl. Po pamiątkowym zdjęciu z rzecznikiem zakończyliśmy wizytę w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku. Ostatnim punktem tego dnia była jeszcze szybka wizyta w Izbie Wytrzeźwień w Słupsku. Podobnie jak przy Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych tak samo w Izbie Wytrzeźwień uczniowie przekonali się że pobyt tam jako pensjonariusz nie należy do przyjemnych.

Ostatniego dnia tradycyjnie już pakowanie i przygotowania do wyjazdu do domu. Ostanie pamiątkowe zdjęcia i powrót do Nowogardu.

Opiekunami klasy byli - wychowawca klasy Emil Grygowski i Marcin Kraszewski.

Więcej zdjęć tutaj.

Informację otrzymaliśmy z I LO w Nowogardzie.