Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w kraju słynącym z kapitalizmu, w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły obchodzić swoje święto w 1909 roku, później ten zwyczaj przyszedł do Europy, początkowo do Austrii i Danii, później do Niemiec i Szwajcarii. W Polsce Dzień kobiet został zauważony dopiero po II wojnie, ponieważ pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa i obowiązkowo symboliczny tulipan, którego odbiór każda pracownica musiała pokwitować.
Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W Europie – Austrii, Danii, Niemiec i Szwajcarii po raz pierwszy dzień kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. 8 marca 1913 roku zastrajkowały kobiety w Rosji wbrew zakazowi policji, później w dniu 8 marca 1917 roku w S. Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet.
Dzień Kobiet – 8 marca świętowany jest w imię uczczenia ofiar krwawo stłumionego strajku robotnic, choć inna interpretacja powstania 8 marca jako świeta łaczy ten dzień z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne. Jednym z istotnych punktów kampanii sufrażystek był dzień, w którym jeden z posłów uległ namowom działaczek kobiecych i zdecydował się przedstawić w parlamencie angielskim wniosek o przyznanie kobietom praw wyborczych.
W Polsce obchody Święta Kobiet zniknęły z kalendarza świąt w 1993 roku.
Dziś Dzień Kobiet świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich wychowawczyń i Mam pierwsze laurki. Święto Kobiet to także wdzięczny temat dla imprez , heppeningów i wspomnień z lat minionych ( jak wczorajszy koncert w GDK). Z sympatią Dzień Kobiet odbierają młode dziewczęta i kobiety w przedziale do lat 25. W tej grupie aż 90% z nich było “za kwiatkiem dla Ewy”. Dziś kobiety różnymi sposobami zwracają uwagę (i słusznie), że są bardziej zainteresowane zrównaniem swoich zarobków z zarobkami mężczyzn, dostępnością do stanowisk i odpowiedzialności. Ostatnio "na tapecie" są parytety, a wymownym elementem zrównania płci, jest OSCAR dla najlepszego reżysera przyznany dziś w nocy (polskiego czasu) dla Kathryn Bigelow, twórczyni filmu "The Hurt Locker".
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DROGIE PANIE!