wersja dla słabowidzących

Open Days 2008 Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli. 14.10.2008r. - 01.01.1970 r.

W dniach 6-9 października 2008r. odbył się w Brukseli już po raz szósty Europejski Tydzień Regionów i Miast, czyli Open Days. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Regiony i miasta w świecie pełnym wyzwań”. Wydarzenie to zostało zorganizowane dzięki przykładnej współpracy oraz dużemu zaangażowaniu Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej oraz 216 partnerskich regionów i miast z 32 krajów. Ze względu na skalę wydarzenia, przygotowania rozpoczęto już w styczniu 2008 i trwały one aż do ostatnich chwil przed inauguracją Open Days. Zorganizowano aż 145 seminariów i warsztatów, które odbywały się w różnych ośrodkach rozsianych po całej Brukseli. Według wstępnych danych, w imprezie wzięło udział około 7500 uczestników, z których większość przybyła specjalnie na tę okazję z wielu zakątków Unii Europejskiej, w tym także i z Polski.

Sesja inaugurująca Open Days

Uroczysta ceremonia otwarcia rozpoczęła się w poniedziałek, 6-go października, w budynku Charlemagne Komisji Europejskiej. Pomimo poważnych utrudnień komunikacyjnych związanych ze strajkiem organizacji transportu miejskiego - tego dnia nie kursowały ani autobusy, ani tramwaje, ani nawet metro - większości zaproszonych udało się dotrzeć na miejsce. Po krótkim powitaniu Pani Komisarz do spraw polityki regionalnej – Danuta Hübner – przekazała głos Przewodniczącemu Komisji.
Jose Manuel Barroso w swoim przemówieniu dotyczącym głównie współpracy regionów i krajów Europy, poruszył aktualną sprawę światowego kryzysu finansowego. Wezwał Europejczyków do skoordynowanych działań w celu jego przezwyciężenia.
Michel Barnier – Minister rolnictwa i rybołówstwa, zabierający głos w imieniu Prezydencji Francuskiej, stwierdził, że przezwyciężając wspólnie różnice pomiędzy regionami i miastami, można będzie produkować więcej, lepiej i dla wszystkich.
Zaraz po nim wystąpienie miał Przewodniczący Komitetu Regionów – Luc Van den Brande, który mówił o harmonii i solidarności regionów oraz podał kilka danych liczbowych dotyczących organizacji Open Days. W trakcie przemówienia przechodził z języka angielskiego na francuski równie gładko jak sam Przewodniczący Komisji.
Ostatnie wystąpienie należało do naszej Pani Komisarz Danuty Hübner, która uroczyście ogłosiła przyjęcie przez Komisję Europejską Zielonej Księgi w sprawie Spójności Terytorialnej, zachęcając równocześnie władze lokalne i partnerów społecznych do włączenia się w konsultacje.
W dalszej części sesji inaugurującej Open Days miała miejsce emocjonująca dyskusja panelowa dotycząca Zielonej Księgi, którą ożywiała przebojowa reporterka Shirin Wheeler z Brukselskiego BBC.

Investors’ Cafe – Kawiarenka Inwestorów

To jeszcze nie koniec atrakcji pierwszego dnia. Wieczorem nastąpiło uroczyste otwarcie Kawiarenki Inwestorów w Komitecie Regionów, dla której na motyw przewodni w tym roku wybrano hasło: „Inwestowanie w ludzi, pomysły, przyszłość”. Investors’ Cafe było dostępne dla odwiedzających codziennie od rana do późnego wieczora aż do czwartkowego popołudnia. Przestronne piąte i szóste piętro okazałego budynku wykorzystano do przedstawienia sześciu połączonych ze sobą wiosek tematycznych. Każdy ze współorganizatorów miał do wykorzystania nieco kosmicznie wyglądające stanowisko, składające się z jajowatego stolika z zawieszoną u góry tabliczką identyfikacyjną oraz dwóch stojaków na foldery.
Województwo Zachodniopomorskie prezentowało swoje możliwości inwestycyjne na pięknie zorganizowanym stanowisku w wiosce Badań i Innowacji. Paweł Bartoszewski z Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Marszałkowskim udzielał wyczerpujących informacji na temat potencjału naszego regionu i udogodnień dla potencjalnych inwestorów. Wspomagała go w tym dzielnie Paulina Chmielowska, która dodatkowo oczarowywała przybywających gości uroczym uśmiechem. Jak to często bywa na tego rodzaju imprezach, poza odwiedzającymi kawiarenkę profesjonalistami, zainteresowanymi nawiązaniem kontaktów, przewinęło się także i wielu „kolekcjonerów i zbieraczy” gadżetów, którzy sprytnie podbierali ze stoiska co ciekawsze lub smaczniejsze kąski.


Dzień Bałtycki

We wtorek, 7-go października miał miejsce zorganizowany przez Biuro Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli we współpracy z dziesięcioma innymi biurami prawdziwy Dzień Bałtycki. Rozpoczął się on seminarium dotyczącym sposobów zapobiegania dalszym zmianom klimatycznym, a także wykorzystania już obecnych, namacalnych zmian przez regiony bałtyckie. W bardzo ciekawy sposób zostały przedstawione przykłady z Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, no i oczywiście z Polski.
W umożliwiającej nawiązanie kontaktów, półtoragodzinnej przerwie na lunch, serwowane były przepyszne dania kuchni bałtyckiej. Łosoś zapiekany w ziołach, szwedzkie klopsiki mięsne, a także zawijańce cieniutkiego pieczywa z plasterkami mięsa renifera rozpływały się w ustach. Mniam!!!
Popołudniowe seminarium dotyczyło innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na zmiany demograficzne w regionach Morza Bałtyckiego. Specjalnie na tę okazję Zachodniopomorskie Biuro zaprosiło do wystąpienia Panią Jaśminę Solecką z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Szczecińskiej. Nasza speakerka nie tylko przygotowała interesującą prezentację na temat sytuacji demograficznej w regionie zachodniopomorskim ale także przybliżyła uczestnikom seminarium jak powstają i do czego służą klastry. Błyskotliwie zażartowała - nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi speakerka ze Szwecji na temat kobiet - prezentując zdjęcie naszej Miss Polonii jako przykładu typowej kobiety z Zachodniopomorskiego. Ponadto, jako jedyna zabierająca głos przedstawicielka płci pięknej, wspaniale prezentowała się na tle mężczyzn i stanowiła żywą reklamę Województwa Zachodniopomorskiego. Po prezentacjach nastąpiła ożywiona dyskusja z udziałem speakerów ze Szwecji, Polski i Niemiec oraz gości z Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów. Całe wydarzenie miało miejsce w przestronnej, czerwonej sali konferencyjnej Biura Meklemburgii – Pomorza Przedniego i było wypełnione po brzegi.
Na zakończenie Dnia Bałtyckiego została przygotowana dodatkowa atrakcja – w Biurze Hanzy czekała na nich lampka szampana i smaczne przekąski, a atmosferę umilało trio muzyków „Frequence Jazz”, którzy sympatycznie przygrywali na saksofonie, pianinie i kontrabasie. Nawiązanych zostało wiele międzynarodowych przyjaźni i wymieniono się wrażeniami z całego dnia.

Oficjalne przyjęcie Open Days

W środę, 8-go października wydano uroczystą kolację z okazji Open Days.
Aż 150 kucharzy z różnych krajów Unii Europejskiej przybyło do Brukseli specjalnie na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulinarne. Parter i pierwsze piętro budynku Komitetu Regionów zostało zmienione nie do poznania w ogromną, elegancką restaurację, aby pomieścić ponad tysiąc osób. Przybyli goście zachwycali się różnorodnością i jakością smaków z najpiękniejszych regionów Europy. Tradycje kulinarne przeplatały się z kreatywnością. Pasja, z jaką kucharze tworzyli swoje arcydzieła kuchni regionalnej przyniosła rozkosz dla podniebienia.
Palma pierwszeństwa zdecydowanie przypadła bogatej w mięsa kuchni bułgarskiej. Romero Atanasov – szef kuchni w NATO zapewniał, że rozpływająca się w ustach, fantastycznie przyprawiona, delikatna i krucha jagnięcina pieczona była aż przez sześć godzin według tradycyjnych receptur babuni. Nie zabrakło także i smakołyków dla amatorów znanej i lubianej kuchni śródziemnomorskiej, czyli: greckiej fety z oliwkami, włoskiej lazanii czy hiszpańskiego gazpacho. Co odważniejsi raczyli się szwedzkimi i fińskimi tatarami oraz rybami podawanymi w wielu oryginalnych postaciach.

Sesja zamykająca Open Days

Uroczysta sesja zamknięcia Open Days nastąpiła w czwartek, 9 października 2008 roku w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego. Poprowadził ją Gerardo Galeote – przewodniczący parlamentarnej komisji rozwoju regionalnego.
Jako pierwszy wypowiedział się Günter Verheugen - Wiceszef Komisji Europejskiej, podkreślając, że globalizacja jest faktem, a konkurencja jest zjawiskiem naturalnym. Dlatego też trzeba stworzyć ekonomię opartą na wiedzy – liczy się jakość i doskonałość.
W części przeznaczonej na zadawanie pytań głos zabrał między innymi Poseł Jan Olbrycht. Zapytał, co Unia Europejska zrobi, aby wzmocnić regiony – które mają odpowiadać obecnym i przyszłym wyzwaniom globalizacyjnym - oraz jakich użyje do tego mechanizmów.
Następnie przemówienie wygłosił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Hans-Gert Pöttering. Wezwał do solidarności z Unią Europejską, aby wspólnie móc sprostać wszystkim wyzwaniom cywilizacyjnym. Podkreślił także rolę dialogu międzykulturowego oraz bogactwa wypływającego z otwarcia się na różnorodność.
Pani Komisarz Danuta Hübner w pierwszych słowach obaliła tezę o braku zainteresowania mediów wydarzeniem w Brukseli, wskazując na specjalnie przybyłych nań dwustu dziennikarzy. Raz jeszcze przypomniała o nowej strategii spójności terytorialnej dla regionów oraz pięknie podziękowała wszystkim partnerom i uczestnikom tegorocznych Open Days.
Luc Van den Brande - Przewodniczący Komitetu Regionów - stwierdził, że nasza Pani Komisarz, ze względu na wysokie zaangażowanie i pomoc w sprawy regionalne, wydaje mu się bardziej członkiem Komitetu Regionów niż Komisji Europejskiej. Tak rozpływał się w podziękowaniach i pochwałach dla Pani Hubner, że aż się zarumienił, co z kolei wywołało uśmiech na jej twarzy i entuzjazm na sali plenarnej. Na koniec przypomniał, że: „Europa może liczyć na regiony i miasta, a one mogą liczyć na Europę” oraz zapowiedział, że kolejne
Open Days będą miały miejsce w dniach 5-8 października 2009 roku – oczywiście tradycyjnie w Brukseli.

Więcej informacji o Open Days na stronie:
http://ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2008/index.cfm

Tekst: Anna Krukowska, Urząd Marszałkowski Szczecin.